Ponedeljek, 28. 7. 2014, 11.49
8 let, 9 mesecev
Sestrelitev malezijskega letala bi bila lahko vojni zločin
Ukrajinska in zahodne vlade še vedno verjamejo, da so za sestrelitev malezijskega letala odgovorni proruski uporniki, pri tem pa naj bi uporabili raketo, ki jim jo je priskrbela Rusija.
Na drugi strani Moskva za sestrelitev krivi ukrajinske sile.
Večina trupel je sicer že bila prepeljana na Nizozemsko.
V mestu Donestsk so bili prav tako ubiti najmanj trije ljudje, po poročanju televizije BBC, trdijo lokalne oblasti.
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je zato vse strani, vpletene v konflikt na vzhodu Ukrajine pozvala, naj končajo s spopadi in obnovijo spoštovanje vladavine prava in človekovih pravic.
Obsodila je tudi "grozljivo sestrelitev" malezijskega boeinga 777 in zahtevala "izčrpno, učinkovito, neodvisno in nepristransko preiskavo".
"To kršitev mednarodnega prava bi lahko ob sedanjih okoliščinah obravnavali kot vojni zločin," je opozorila. "Na vse načine si bomo prizadevali, da bi zagotovili, da vsi, ki so zagrešili hude kršitve mednarodnega prava, vključno z vojnimi zločini, pridejo pred sodišče," je še dejala Pillayjeva.
Vodja malezijskih preiskovalcev Hajril Hilmi Mohtar je pojasnil, da se pogajajo o premirju v 35-kilometrskem krogu okoli kraja strmoglavljenja malezijskega letala, saj domnevajo, da bi na tem območju še lahko našli ostanke boeinga 777.
Hkrati je dodal, da si bo Rusija prizadevala za prekinitev ognja na kraju strmoglavljenja boeinga 777. "Slišali smo obljube ukrajinskega predsednika Petra Porošenka (o prekinitvi ognja). A njegove besede niso bile enake njegovim dejanjem. Boji se nadaljujejo. Ukrajinska vojska uporablja raketni sistem grad," je dejal ruski zunanji minister.
Glede sankcij EU proti Rusiji pa je napovedal, da Moskva ne bo "ugriznila" nazaj.