Ponedeljek, 24. 8. 2015, 11.30
8 let, 8 mesecev
Se v Aziji rojeva nova krščanska velesila?
Kitajska, ki je zadnje časa v ospredju zanimanja tujih medijev zlasti zaradi padca delniških tečajev in upočasnjene gospodarska rasti (ta je še vedno visoka), ima drugo največje gospodarstvo na svetu. Napovedujejo ji tudi, da bo kmalu prehitela ZDA in postala največje gospodarstvo na svetu.
Po podatkih ameriške raziskovalne ustanove Pew Research Centre je kristjanov okoli 70 milijonov oziroma pet odstotkov prebivalstva. Ocene britanskega časnika The Economist so višje: lani je bilo število kitajskih kristjanov okoli sto milijonov.
Zemljevid, ki ga je objavil Reuters, kaže, da budizem in taoizem, tradicionalni kitajski religiji, prevladujeta na jugu in jugozahodu Kitajske, islam prevladuje v zahodnih pokrajinah Xinjiang in Gansu, kjer že stoletja živijo muslimani, medtem ko krščanstvo zdaj prevladuje v severovzhodnih pokrajinah.
Yang, ki je vodja centra za verske in kitajske študije na ameriški univerzi Purdue, je tudi pisec eseja When Will China Become The World’s Largest Christian Country? (sl. Kdaj bo Kitajska postala največja krščanska država na svetu?). Po njegovih podatkih je tudi nastal zgoraj omenjen Reutersov zemljevid razširjenosti verskih skupnosti.
Odstranili naj bi jih že okoli 1.200, in sicer "zaradi varnosti in lepote", piše britanski časnik The Guardian. Med drugim tudi v mestu Huzhou na vzhodu Kitajske, čeprav so tamkajšnji kristjani mesec dni skušali preprečiti odstranitev križa s protestno zasedbo strehe cerkve.