Tina Vovk

Torek,
29. 7. 2014,
10.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Vladimir Putin sankcije

Torek, 29. 7. 2014, 10.52

8 let, 7 mesecev

Se oligarhi obračajo proti Putinu?

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vse ostrejše sankcije proti Rusiji naj bi obrodile prve sadove. Nemški obveščevalci imajo informacije, da so se začele pojavljati prve razpoke v združeni fronti Vladimirja Putina in močnih oligarhov.

Potem ko so ZDA in od nedavnega tudi Evropska unija zaradi krize v Ukrajini začele uvajati strožje sankcije proti Rusiji, naj bi oligarhe, ki so doslej brezpogojno podpirali Putina, začela grabiti panika, saj bi sankcije lahko zapletle donosne poslovne načrte na Zahodu.

Ob začetku ukrajinske krize so se oligarhi trdno postavili za Putina. Potem ko je EU konec tedna razširila seznam ljudi, ki so jih oziroma jih bodo prizadele sankcije na 87 posameznikov in 20 organizacij, pa so se pojavili dokazi o boju znotraj Kremlja.

Oligarhi se bojijo za svoje milijarde Vodja nemških obveščevalcev Gerhard Schindler je po nedavni zaprti seji odbora za zunanje zadeve v Bundestagu nemški kanclerki Angeli Merkel povedal, da je med ruskimi elitami izbruhnil velik spor in da poskušajo nekateri oligarhi in politični jastrebi vplivati na Putina. Ruskemu predsedniku so se odločili povedati, da je čas za umiritev njegovih geopolitičnih apetitov in tako rešiti svoje poslovne interese – vile na Azurni obali in milijarde na računih zahodnih bank.

"Po podatkih nemških obveščevalcev je povsem mogoče, da so nekateri oligarhi zaskrbljeni, in da bi evropske sankcije lahko gospodarska vprašanja postavila pred politične probleme," je pisal Der Spiegel.

Jastrebi proti oligarhom Glavni "jastreb" znotraj Kremlja, ki se najbolj upira oligarhom, naj bi bil Sergej Glasjev, 53-letni Putinov svetovalec, odgovoren za ruske odnose z Ukrajino. Evropa je izrojena, ZDA pa so ruski sovražnik, zato naj Rusija obrne hrbet Zahodu, Kitajska pa nadomesti Evropo kot najpomembnejši partner Rusije, naj bi bilo njegovo stališče, zato naj bi bil vesel evropskih sankcij.

Večina ruskih oligarhov pa se zaveda, da je rusko gospodarstvo odvisno od Zahoda in zahodnega znanja. "Če bi uvedli sankcije proti celotnemu ruskemu finančnemu sektorju, bi se naše gospodarstvo kolapsiralo v šestih tednih," je za Der Spiegel povedal nekdanji liberalni ruski finančni minister Aleksej Kudrin. Po navedbah virov v Bruslju naj bi sankcije ruskemu gospodarstvu samo letos povzročile za 23, naslednje leto pa 75 milijard evrov škode. Učinek sankcij naj bi tako letos predstavljal 1,5 odstotka ruskega BDP in 4,8 odstotka BDP prihodnje leto.

"Sankcije že učinkujejo" Zaradi velike odvisnosti nemškega gospodarstva od Rusije je bila Merklova do nedavnega zelo previdna glede sankcij, prejšnji teden pa je v luči sestrelitve malezijskega letala nad Ukrajino zahtevala pospešitev sankcij. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je prepričan, da sankcije že učinkujejo: "Rubelj izgublja vrednost, ruski proračunski primanjkljaj narašča, njen gospodarski razvoj je slab. Tudi ruski predsednik to vidi."

Vprašanje pa je, ali bo oligarhom uspelo spremeniti Putinovo politiko. Oligarhi v Rusiji večjega političnega vpliva nimajo in se zavedajo tveganja, če se zoperstavijo vladarju Kremlja.