Nedelja, 10. 6. 2018, 18.35
6 let, 5 mesecev
Se je na "pijanskem kosilu" odločalo o prihodnosti EU?
Britanski mediji so objavili več elektronskih sporočil, ki nakazujejo na povezave med enim glavnih zagovornikov brexita Arronom Banksom in ruskimi funkcionarji. Ob tem so se odprla nova vprašanja o morebitnem vplivu lažnih novic na referendum o izstopu Velike Britanije iz EU junija 2016.
Elektronska sporočila, ki sta jih objavila časnika Sunday Times in Observer, namigujejo, da se je glavni pobudnik kampanje Leave.EU Arron Banks (na fotografiji zgoraj) pred referendumom večkrat sestal z ruskimi uradniki.
Banks in njegov asistent Andy Wigmore sta namreč "večkrat vzpostavila stik z ruskimi funkcionarji za razpravo o poslovnih priložnostih in temah skupnega interesa," je poročal Sunday Times.
Domnevni član ruske obveščevalne službe Aleksander Udod, ki je bil v sklopu sankcij zaradi afere Skripal izgnan iz Velike Britanije, naj bi Banksa in Wigmora predstavil ruskemu veleposlaniku v Londonu Aleksandru Jakovenku.
Z Rusi na "pijansko kosilo"
Banks je sicer že pred tem priznal, da se je leta 2015 z Jakovenkom sestal na "pijanskem kosilu", zdaj pa je dodal, da sta se nato še enkrat sestala ob čaju.
Ob tem je ostro obsodil namigovanja o nepravilnostih, češ da "gre za priročen politični lov na čarovnice".
Britanci so junija 2016 na referendumu z 52 odstotki glasov podprli izstop Otoka iz EU. Velika Britanija naj bi iz Unije izstopila 29. marca 2019. Takrat naj bi se začelo prehodno obdobje, ki naj bi trajalo 21 mesecev, torej do konca decembra 2020. V tem obdobju Velika Britanija ne bo več sodelovala pri odločanju Unije, bo pa morala spoštovati vso evropsko zakonodajo.
6