Četrtek,
27. 6. 2013,
13.11

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

proračun

Četrtek, 27. 6. 2013, 13.11

8 let, 7 mesecev

Schulz: Dogovor o proračunu se maje zaradi Britancev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Komaj doseženi politični dogovor o večletnem evropskem proračunu za obdobje 2014-2020 se spet maje zaradi strahu Velike Britanije, da bi novi kompromisi ogrozili njen proračunski popust.

Britanski premier David Cameron sploh ni bil videti zadovoljen, je povedal predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Cameron je ob prihodu na vrh poudaril, da je "absolutno ključno" zavarovati britanski rabat in da bo storil vse, da to zagotovi.

"Premier Cameron ni nikoli zadovoljen, ko razpravlja o evropskem proračunu ... Tudi danes sem imel vtis, da sploh ni bil zadovoljen," je dejal Schulz in dodal, da "ni mogoče izključiti ničesar".

Popust je Veliki Britaniji priborila Margaret Thatcher Večmilijardni proračunski popust je Britancem leta 1984 priborila železna dama Margaret Thatcher z znamenitimi besedami: "Svoj denar hočem nazaj." Zahtevala ga je, ker bi bila sicer Velika Britanija med največjimi neto plačnicami, čeprav ni bila med najrazvitejšimi.

Z dogovorom bi lahko Britanci izgubili enajst odstotkov svojega rabata, je izračunal evroskeptični bruseljski think tank Open Europe.

Članice se dogovorile, da bodo v prvi fazi zagotovile 7,3 milijarde evrov Le nekaj ur pred tem pa je predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso po izrednem sestanku s predsednikom Evropskega parlamenta Martinom Schulzem in predsednikom irske vlade Endo Kennyjem sporočil: "Z navdušenjem oznanjam, da imamo politični dogovor o prihodnjem proračunu EU."

Podlaga za pogajanja v trialogu je bil februarski dogovor voditeljev unije, da bo v evropski blagajni v obdobju 2014-2020 960 milijard evrov, kar je odstotek bruto nacionalnega dohodka unije. To je prvi večletni proračun v zgodovini unije, ki je siromašnejši od svojega predhodnika. Imenovali so ga proračun zmernosti.

Evropski parlament ni bil zadovoljen z obsegom, a ker na krovno številko ni mogel vplivati, saj se je vrh o njej s težavo dogovoril na maratonskih pogajanjih v drugem poskusu, je v pogajanjih zahteval predvsem več prožnosti - možnost prerazporejanja sredstev med politikami in pretok denarja med letnimi proračuni.

Njegov pogoj za kompromis je tudi dogovor članic o rebalansu letošnjega evropskega proračuna, v katerem po ocenah komisije manjka 11,2 milijarde evrov. Članice se dogovorile, da bodo v prvi fazi zagotovile 7,3 milijarde evrov - to morajo storiti do 9. julija, nato pa bodo preučile potrebo po prispevku še preostalega.

Tretja zahteva parlamenta je bila vmesna revizija dogovora o proračunu, četrta pa preučitev sistema lastnih virov za polnjenje evropske blagajne.

Schulz manj navdušen Dogovor po besedah šefa komisije prinaša več prožnosti, pospešitev financiranja ukrepov za boj proti brezposelnosti mladih ter za financiranje malih in srednjih podjetij, omogoča krepitev pomoči najbolj ogroženim in potrjuje dogovor o rebalansu letošnjega proračuna.

Predsednik parlamenta Schulz je manj navdušen, a pravi, da je dogovor sprejemljiv in da se bo boril za to, da na plenarnem zasedanju prihodnji teden dobi večino glasov evropskih poslancev. "Odstotek nečesa je vselej več kot 100 odstotkov ničesar," je ponazoril.

Parlament je bil zelo razočaran nad februarskim dogovorom, ki po njegovi oceni ni bil dovolj ambiciozen, zato se je v pogajanjih boril za to, da bo 960 milijard evrov res na voljo, kar je tudi dosegel, je pojasnil Schulz. V sedanjem večletnem proračunu namreč okoli 55 milijard niso porabili, temveč vrnili članicam ali namenili za druge cilje, je pojasnil.

Pomemben dan za Evropo To je pomemben dan za Evropo, za njenih 500 milijonov prebivalcev in 26 milijonov brezposelnih, je zgled soočanja z izzivi, ki nas pestijo, pa je poudaril predsednik irske vlade Kenny, čigar država v prvi polovici leta predseduje Svetu EU in je tako v pogajanjih zastopala članice. Prepričan je, da bodo članice politični dogovor podprle.

Pogajanja članic, parlamenta in komisije so bila burna in polna preobratov. Članice in komisija so na primer že pred dobrim tednom sporočile, da je dogovor v trialogu dosežen, kar so naslednji dan v Evropskem parlamentu zanikali.

Schulz je ob tem v odzivu na kritike zaradi takšnih zapletov članice primerjal s kardinali v Vatikanu, medtem ko je dogajanje v parlamentu po njegovih besedah pač bolj jasno in pregledno.