Četrtek, 11. 9. 2014, 12.39
8 let, 7 mesecev
S kom Putin najraje govori po telefonu
Predvsem v času večjih kriz se svetovni voditelji večkrat slišijo po telefonu. Letos, ko je izbruhnila ukrajinska kriza in je Rusija pod udarom mednarodnih sankcij, se je ruski predsednik Vladimir Putin največkrat pogovarjal z nemško kanclerko Angelo Merkel.
Britanski The Guardian je na podlagi podatkov, dostopnih na spletni strani Kremlja, ugotovil, da je Putin letos po telefonu z Merklovo govoril kar 35-krat, kar je trikrat več pogovorov kot s predsednikom ZDA Barackom Obamo in šestkrat več kot z britanskim premirjem Davidom Cameronom. Da odnosi med ZDA in Rusijo niso najboljši, priča tudi podatek, da sta voditelja velesil letos po telefonu govorila le desetkrat. So pa vsi telefonski pogovori potekali samo med njima, eden od klicev marca, ko se je začela mobilizacija ruskih enot na Krimu, pa je trajal maratonskih 90 minut.
Morda je k pogostosti pogovorov Putina in Merklove pripomoglo tudi to, da v Vzhodni Nemčiji rojena nemška kanclerka govori rusko, Putin, ki je med svojimi vohunskimi dnevi živel tudi v Nemčiji, pa obvlada nemščino. Merklova je sicer odigrala ključno vlogo v pogajanjih Rusije z Zahodom v ukrajinski krizi.
Največ pogovorov s tujimi voditelji je Putin opravil marca (priključitev Krima), drugi vrhunec pogostosti pogovorov pa je bil julija, ko je bilo na vzhodu Ukrajine sestreljeno malezijsko potniško letalo. Nemški Die Welt je konec avgusta poročal, da so bili tuji voditelji tisti, ki so veliko pogosteje klicali Putina, ne obratno.
Ugotovil, je da je Obama po telefonu z Merklovo govoril 13-krat, po devetkrat s Putinom in Cameronom, šestkrat s Hollandom, petkrat z Renzijem, po trikrat z Abbottom, Netanjahujem, mehiškim predsednikom Enriquejem Peno Nietom in Ruttom, po dvakrat pa s predsedniki držav oziroma voditelji vlad Afganistana, Kitajske, Indije, Poljske, Španije, Turčije in Ukrajine. Po enkrat je po telefonu govoril z voditelji Kanade, Egipta, Estonije, Indonezije, Japonske, Jordanije, Kazahstana, Latvije, Libanona, Litve, Malezije, Savdske Arabije, Južne Afrike, Tunizije, Združenih arabskih emiratov in Jemna.