Petek, 22. 6. 2018, 15.45
6 let, 5 mesecev
Protikorupcijski organ Sveta Evrope posvaril Poljsko glede reforme pravosodja
Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope (Greco) je danes posvarila, da na Poljskem zaradi sporne reforme pravosodja sodniki niso več dovolj neodvisni, da bi se lahko borili proti korupciji. Izrazili so zaskrbljenost, da po novi zakonodaji Poljska ne deluje več v skladu s protikorupcijskimi standardi, so danes sporočili iz Strasbourga.
Greco je v svojem poročilu izrazil kritiko, da bo več sodnikov vrhovnega sodišča prisiljenih se predčasno upokojiti in da lahko po novi zakonodaji poljski predsednik izbere in de facto ponovno imenuje določene sodnike. Izrazili pa so tudi pomisleke glede političnega vpliva na Nacionalni svet za pravosodje, predvsem kar se tiče imenovanja članov. Nove člane namreč potrdijo v parlamentu in jih ne izberejo več njihovi strokovni sodelavci, ko to zahtevajo evropski standardi.
Brez neodvisnega sodstva ni učinkovitega boja proti korupciji
Poljske oblasti bi morale premisliti reformo pravosodne zakonodaje, je pozval Greco. "Ne more biti učinkovitega boja proti korupciji brez res neodvisnega sodstva," je dejal predsednik Greca Marin Mrčela.
Medtem proti Poljski zaradi reforme pravosodja nadaljuje postopek Evropska unija. Država se bo morala namreč v torek zagovarjati na zasedanju ministrov EU za evropske zadeve v Luksemburgu. To bo prvič v zgodovini EU, da se bo morala ena od članic zagovarjati zaradi sistematičnega kršenja temeljnih pravic, kar Varšavi očita Bruselj.
Pojavljajo se resna vprašanja o učinkovitosti prava EU
Evropska komisija je v primeru Poljske decembra lani prvič v zgodovini predlagala uporabo sedmega člena, po katerem se lahko državi odvzeme glasovalne pravice. Razlog so sporne pravosodne reforme na Poljskem, ki po oceni Bruslja pomenijo, da je sodstvo pod političnim nadzorom vladajoče večine, pri čemer se ob odsotnosti sodne neodvisnosti pojavljajo resna vprašanja o učinkoviti uporabi prava EU.
Poljska je sicer po opozorilih Bruslja sprejela nekaj dopolnil in omilila reforme, a nekaterih zadev, ki skrbijo Unijo, ni spremenila.
V EU trenutno ni zahtevanega soglasja za ukrepanje proti Poljski z odvzemom glasovalnih pravic. Varšavo že vseskozi podpira Madžarska, nasprotovanje temu ukrepu pa so izrazile tudi pribaltske države.
1