Torek,
25. 10. 2011,
15.20

Osveženo pred

5 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

evropski poslanci

Torek, 25. 10. 2011, 15.20

5 let, 8 mesecev

Podpora odprtju trga dela za Bolgare in Romune

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Evropski poslanci so v Strasbourgu sprejeli resolucijo, ki poziva države članice, naj Bolgarom in Romunom še pred koncem letošnjega leta dovolijo dostop do svojih trgov delovne sile.

Ob tem poudarjajo, da v državah, ki so svoje trge že odprle za delavce iz novih članic unije, ni opaziti negativnih posledic.

"Pritok novih delavcev je povečal gospodarsko rast" "Uradni podatki kažejo, da delavci iz vzhodne Evrope niso povečali brezposelnosti in ustvarili dodatnih potreb za sisteme socialnega zavarovanja v državah gostiteljicah. Prav nasprotno - pritok novih delavcev je povečal gospodarsko rast v teh državah za povprečno en odstotek BDP," je v ponedeljkovi razpravi poudaril poslanec iz Romunije Traian Ungureanu, ki je pripravil poročilo o tem vprašanju.

Evropski parlamentarci pozivajo države članice, naj pregledajo svoje predpise o prehodnih obdobjih glede trga delovne sile. Deset članic, ki še imajo omejitve za bolgarske in romunske državljane - Slovenije ni med njimi, pa Evropski parlament poziva, na jih odpravijo do konca leta. Končni rok za odpravo omejitev se sicer v skladu s pristopnimi pogodbami izteče leta 2013.

Svoboda gibanja, nediskriminacija, solidarnost in enake pravice Parlament tudi meni, da lahko omejitve dolgoročno negativno vplivajo na temeljne vrednote in pravice iz pogodb EU, kot so svoboda gibanja, nediskriminacija, solidarnost in enake pravice.

Poslanci še obžalujejo, ker v nekaterih državah članicah z nedavnimi zakonodajnimi predlogi kršijo pravice delavcev iz držav, ki so v unijo vstopile v letih 2004 in 2007, in poziva Evropsko komisijo, naj preuči, ali takšne politike pomenijo kršitev skupne evropske zakonodaje.