Nedelja, 20. 7. 2025, 15.54
6 ur, 21 minut
Počitnice postajajo luksuz: to kažejo številke

Okoli 42 milijonov Evropejcev, kar predstavlja približno 15 odstotkov prebivalstva, si ne more privoščiti niti enotedenskega dopusta zunaj doma. Po podatkih Eurostata, ki jih je objavila Evropska konfederacija sindikatov (ETUC), je bilo leta 2023 v takem položaju več kot pet milijonov delavcev samo iz štirih največjih gospodarstev EU – Nemčije, Francije, Španije in Italije.
V Sloveniji je ta delež nižji od evropskega povprečja – počitnic si ne more privoščiti sedem odstotkov zaposlenih, kar nas uvršča ob bok Danski. Na Hrvaškem pa je položaj slabši – kar 18 odstotkov prebivalcev oziroma skoraj 446 tisoč ljudi si dopusta ne more privoščiti, poroča EuroNews.
- Romunija – 32 % oz. skoraj vsak tretji delavec
- Madžarska – 26 %
- Bolgarija – 24 %
- Portugalska in Ciper – 23 %
- Slovaška – 22 %
Države z najnižjim deležem "počitniških siromakov":
Finska, Švedska, Nizozemska, Luksemburg in Slovenija, kjer znaša ta delež le med petimi in sedmimi odstotki.
Vedno več Evropejcev ostaja doma
Leta 2022 si dopusta ni moglo privoščiti 40,5 milijona ljudi, kar pomeni, da se je v enem letu številka povečala za 1,5 milijona. Po mnenju ETUC to kaže na naraščajoče socialne razlike in zmanjševanje kupne moči, saj ljudje ne zmorejo več pokriti stroškov nastanitve, prevoza in hrane.
"To je posledica gospodarstva z vse večjimi neenakostmi, v katerem so delavci prisiljeni odreči se dopustu," opozarjajo v ETUC.
Na vzhodu in jugu Evrope slabše kot na zahodu in severu
Najslabše jo je odnesla Romunija, kjer si dopusta ne more privoščiti skoraj vsak tretji delavec, sledita Madžarska (26 %) in Bolgarija (24 %).
Na drugi strani lestvice so Švedska, Nizozemska in Finska, kjer je takšnih delavcev le pet odstotkov. Slovenija je z le sedmimi odstotki med najboljšimi državami, skupaj z Dansko, Belgijo (9 %), Avstrijo (9 %) in Luksemburgom (6 %).
V vsakem izmed štirih največjih gospodarstev EU – Italija, Nemčija, Španija, Francija – se je več kot pet milijonov zaposlenih v letu 2023 izrecno odreklo enotedenskemu dopustu.
Tudi visoki dohodki ne zagotavljajo dopusta
Korelacija med dohodki in možnostjo za dopust obstaja, a ni absolutna. Tako imajo Bolgari nižje neto dohodke kot Romuni, pa jih več hodi na dopust. Podobno je Irska s skoraj 44 tisoč evri neto letnega dohodka visoko na lestvici prihodkov, a ima še vedno razmeroma visok delež delavcev, ki si počitnic ne morejo privoščiti.
Slovenija pa kljub nižjim prihodkom izstopa kot država z nizko stopnjo "počitniškega siromaštva".
ETUC poziva k spremembam
Esther Lynch, generalna sekretarka ETUC, je ob tem poudarila: "Po enem letu trdega dela bi si moral vsak zaposleni človek privoščiti vsaj en teden dopusta. A te številke kažejo, da se Evropa spopada s krizo kakovostnih delovnih mest."
Zato ETUC poziva države članice, naj v celoti uveljavijo direktivo o minimalni plači, ter Evropsko komisijo, naj v okviru paketa o kakovostnih delovnih mestih sprejme zakonodajo, ki bo uravnotežila gospodarstvo in krepila kolektivno pogajanje kot pogoj za dostop do javnih naročil.