Torek, 27. 1. 2015, 13.50
8 let, 7 mesecev
Po Grčiji bi nova levica lahko oblast prevzela še v Španiji
To je po zmagi stranke Siriza v Grčiji na svojem Twitter računu zapisal Pablo Iglesias, poslanec evropskega parlamenta in generalni sekretar španske stranke Podemos.
Čeprav je New York Times njihov progam označil za "seznam želja", ki ga bo težko uresničiti, popularnost Podemosa le narašča. Na letošnjih španskih lokalnih volitvah sicer ne bodo sodelovali, ker so se odločili, da bodo podrli kandidate lokalnih strank, a na prihodnjih parlamentarnih volitvah bi se lahko zavihtela celo do vlade.
Tako kot Siriza se Podemosa zavzema za "ozdravljenje gospodarstva". Zahtevajo univerzalni dohodek, socialno državo, nadzor nad lobiranjem velikih korporacij in promocijo majhnih podjetij. Zavzemajo se za bratstvo narodov v Evropi, a tudi za redefiniranje suverenosti držav v Evropski skupnosti.
Nova levica, ki je vzniknila iz antikapitalističnih gibanj, bi lahko po vsej Evropi nadomestila tradicionalne leve stranke, ki temeljijo na sindikatih in delavskem razredu. Nova levica sicer tudi zagovarja pravice proletariata, a ga ne pojmuje več kot subjekt industrijske revolucije, temveč precej širše. Skuša zaščiti vse, ki jih je prizadela kriza 2008, ko so se zamajali temelji socialne države.
Hrvaški filozof Srečko Horvat je v Guardianu izpostavil tri države, kjer so stranke nove levice dosegle izjemne volilne uspehe. V Grčiji, Španiji, kjer je Podemos po raziskavah ta hip celo stranka, ki bi dobila na volitvah največ glasov, ter v Sloveniji, kjer je bila Združena levica največje presenečenje parlamentarnih volitev in je postala četrta najmočnejša stranka, njena priljubljenost pa še narašča.
V svojem programu imajo sicer tudi močne ekološke poudarke, a tudi odločno antikorupcijsko delovanje. Zavzemajo se za neposredno demokracijo. Gibanje je bilo na volitvah na drugem mestu, tik za levosredinsko Demokratsko stranko premierja Mattea Renzia. Na evropskih volitvah pa so dobili 17 mandatov evroposlancev.
V Franciji postaja vse močnejša Parti de Gauche, Leva stranka. Ustanovljena je bila leta 2008. Njen evroposlanec in nekdanji vodja Jean-Luc Mélenchon je ob zmagi Sirize v Grčiji tvitnil: "Končno so se zlomile spone, Grčija se bo osvobodila. Hitro, zdaj smo na vrsti mi. Svoboda Grčiji." Mélenchon je tako kot Iglesias velik občudovalec Ciprasa in ga opisuje z besedami kot "vzor, prijatelj in tovariš". Tako kot njegov vzornik tudi on zagovarja protivarčevalne in protiliberalistične ukrepe. Francoski levičarji sicer še niso sodelovali na parlamentarnih volitvah.
Podobnega mnenja je tudi novinar Bloomberga Joe Wiesenthal, ki je izumil izraz "Ciglesias" - kombinacija vodij Sirize Aleksisa Ciprasa in španskega Podemosa Pabla Iglesiasa. Kot je zatrdil, ne eden ne drugi nimata v programu resnih gospodarskih rešitev, temveč deskata na protikrizni retoriki protestnega gibanja leta 2011.
Še večji problem po njegovem mnenju pa je, kako se bodo omenjene stranke soočile z odgovornostjo državotvornosti. Bližje ko so oblasti, manj radikalne se zdijo. Bolj kot se bližajo temu, da lahko formirajo vlado, bolj jih obtožujejo, da postajajo socialdemokratske.
Zdaj je naloga Aleksisa Ciprasa, da dokaže, da to ne bo tako in da lahko stranke nove levice tudi na oblasti vztrajajo pri svoji usmeritvi.