Sreda,
13. 12. 2017,
8.57

Osveženo pred

7 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Avstrija plini energija eksplozija

Sreda, 13. 12. 2017, 8.57

7 let

Po eksploziji znova vzpostavljen prenos plina v Slovenijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Eksplozija v Avstriji | Foto STA

Foto: STA

Potem ko je bil v torek zaradi eksplozije v avstrijskem centru za distribucijo zemeljskega plina v kraju Baumgarten an der March, od koder plin prejema tudi Slovenija, okrnjen mednarodni prenos tega energenta, zdaj ta znova deluje. Ponovno je stekla tudi dobava plina proti Sloveniji, so potrdili v Plinovodih.

V operaterju prenosnega sistema zemeljskega plina Plinovodi so ob tem poudarili, da je bilo stanje v slovenskem prenosnem sistemu ves čas motnje prenosa prek Avstrije stabilno, zagotovljene so bile zadostne količine zemeljskega plina za nemoteno oskrbo slovenskih odjemalcev.

Da prenosni sistem deluje ustrezno, so na spletu zapisali tudi v agenciji za energijo, ki je v torek zaradi motenj v dobavi objavila zgodnje opozorilo oz. stopnjo zgodnjega opozarjanja. To je zdaj preklicala. "Prenos zemeljskega plina v Slovenijo prek mejne vstopne točke Ceršak se je 12. decembra do 23. ure normaliziral. Oskrba z zemeljskim plinom za vse odjemalce poteka nemoteno, prenosni sistem deluje ustrezno," so pojasnili na agenciji.

Vse distribucijske poti spet 100-odstotno delujejo

Upravljavec avstrijskega plinskega vozlišča Gas Connect Austria, ki je v stoodstotni lasti energetskega koncerna OMV, je prenos zemeljskega plina znova vzpostavil v torek zvečer. Vse mednarodne dobave plina so bile tik pred polnočjo spet vzpostavljene, je potrdil Harald Stindl iz družbe Gas Connect Austria. Vse distribucijske poti spet 100-odstotno delujejo, je zatrdil.

Center v kraju Baumgarten an der March blizu meje s Slovaško je največji avstrijski center za sprejem in distribucijo zemeljskega plina iz Rusije in Norveške ter od drugod. Gre za eno najpomembnejših središč za distribucijo zemeljskega plina v Evropi, od koder gredo transavstrijski, zahodno-avstrijski ter avstrijsko-madžarski plinovodi. Distribucijska mreža obsega skoraj 40 tisoč kilometrov.