Torek,
5. 3. 2013,
20.49

Osveženo pred

3 leta, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

cepelin katastrofa

Torek, 5. 3. 2013, 20.49

3 leta, 5 mesecev

Planet TV: Za katastrofo cepelina Hindenburga kriva statična elektrika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Znanstveniki so ugotovili, zakaj je 6. maja 1937 med pristajanjem blizu New Yorka zagorel cepelin Hindenburg.

Skrivnost, ki je skoraj 76 let vznemirjala svet, je zdaj razkrita. Za eksplozijo zrakoplova, v kateri je umrlo 36 ljudi, je bila kriva statična elektrika. Tako so zdaj končno zavrnjene vse druge domneve o nesreči, tudi o podtaknjeni bombi.

Cepelin je veljal za največjo in najprestižnejšo zračno ladjo na svetu. Lastniki so oglaševali mirno vožnjo čez lužo, tudi polet maja 1937 naj bi bil rutinski, a je v resnici šlo za začetek konca.

Tretjega maja je cepelin Hindeburg poletel iz Frankfurta, tri dni pozneje je bil predviden pristanek v Newarku nedaleč od New Yorka. Na koncu poti mu je težave povzročalo slabo vreme. Hindeburg je New York namesto opoldne preletel popoldne, nad letalsko luko, kjer je na pristanek čakala nepregledna množica, se je začel spuščati s štiriurno zamudo. Le nekaj minut pozneje se je zgodila katastrofa.

Za grozljivi požar zrakoplova, ki so ga posnele tudi filmske kamere, so med drugim krivili vnetljivo barvo, celo podtaknjen eksploziv. To so bile prve domneve o vzrokih tragedije, a znanstveniki, ki so še enkrat izvedli poskus, trdijo, da se je na plovilu zaradi neurja nabrala statična elektrika, ki je ob stiku vrvi z zemljo pripeljala do tragedije.