Papež Frančišek je že dokazal, da je skromen in preprost, kljub temu pa se pojavljajo vprašanja, ali mu bo uspelo izkoreniniti korupcijo in spolne zlorabe, ki uničujejo ugled Cerkve.
Niti za izkušenega vatikanskega poznavalca ne bi bila lahka naloga nadzorovati duhovščino. Sestavljajo jo kardinali, nadškofi, duhovniki, diakoni, lobiji in člani cerkvene hierarhije, ki največkrat odgovarjajo za škandale, kot so spolne zlorabe otrok ali odtujitev milijonov prek Vatikanske banke. S tem verniki izgubljajo upanje v Cerkev.
Papež bo imel vpogled v poročilo, zaradi katerega naj bi njegov predhodnik odstopil
Tako bo imel papež Frančišek težko delo, saj nima veliko izkušenj, ki so potrebne na vatikanskih hodnikih, kljub temu pa je prišel na čelo te organizacije, ki je tako razklana in v kateri je prisoten močan boj za moč in dobiček – tako menda piše v poročilu, ki sta ga po aferi VatiLeaks po navodilu Benedikta XVI. napisala dva človeka znotraj vatikanskih krogov. Poročilo je poleg avtorjev videl le Benedikt XVI., a ta je kmalu zatem odstopil. Poročilo je bilo do nove izvolitve papeža zaklenjeno v sefu papeške rezidence, tako da ga bo videl le papež Frančišek.
Po pisanju nekaterih ameriških liberalnih komentatorjev naj bi bil papež Frančišek nevešč reševanja stanja v Vatikanu, še več, po mnenju komentatorjev naj bi bil nekaj najslabšega, kar bi se lahko zgodilo pokvarjeni cerkveni ustanovi. Novoizvoljeni papež sicer velja za veterana na argentinski politični sceni, v Vatikanu pa je bil znan po svojih dobrih administrativnih sposobnostih, vodstvu in preziranju duhovnikov, ki so naklonjeni razkošju.
Poslal jasno sporočilo, da zahteva spoštovanje
Ko se je papež Frančišek prvič pojavil pred verniki, je zavrnil, da bil stal na podestu, s katerim bi bil višje od preostalih kardinalov. Kljub temu pa je vsem poslal jasno sporočilo, in sicer da si bodo vsi prizadevali za spoštovanje hierarhije, skromnost in ponižnost.
Kmalu po izvolitvi so splet preplavile novice o njegovem skromnem življenju v Buenos Airesu, to potrjuje tudi dejstvo, da je zavrnil vožnjo z limuzino, ki mu kot novoizvoljenemu papežu pripada, ampak se je raje peljal s kardinali v minibusu. Frančišek je pritegnil pozornost tudi s tem, ko je zavrnil, da bi v Argentini stanoval v cerkveni palači, ki mu je glede na položaj pripadala, ampak se je nastanil v majhnem stanovanju, od koder je v službo vsak dan hodil z avtobusom.
Reforma kurije pereča tema med kardinali
Novi papež pa se bo moral kmalu soočiti z Rimsko kurijo, močno birokracijo Vatikana, ki šteje približno štiri tisoč ljudi in je v zadnjih letih krila vse škandale, ki so zamajali ugled Cerkve. Kardinali, člani Rimske kurije, imajo sicer prednost med kandidati za papeža. Na tem konklavu pa so po mnenju nekaterih želeli izbrati osebo, ki ne prihaja iz kurije in bo simbol prehoda k novemu redu. Pri tem bi bila pripadnost kuriji le slabost, ne prednost, piše Jutarnji list. Reforma kurije je ena izmed tistih tem, ki delijo kardinale.
Nekateri kardinali so na konklavu sicer želeli izbrati papeža, ki bi imel dobre administrativne sposobnosti, s katerimi bi se bil sposoben spopasti s korupcijo in zlorabami v kuriji. Zdaj bo le čas pokazal, kako se bo odrezal papež Frančišek.