Petek,
9. 8. 2013,
17.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek

Petek, 9. 8. 2013, 17.51

8 let, 8 mesecev

Papež je zanetil revolucijo, ki se bo še stopnjevala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Štiri področja novega reda so konec italijanskega monopola, večja vključitev laikov, odgovorna ekonomija in pomik Cerkve v politično sredino, so prepričani v ameriškem neodvisnem katoliškem tedniku.

Po štirih mesecih pontifikata papeža Frančiška so poznavalci začeli objavljati poglobljene analize in ocene o prihodnosti Vatikana. Po enotedenskem obisku v Braziliji, temu so namenili po vsem svetu veliko medijske pozornosti, in po papeževi prvi tiskovni konferenci na letalu so vsi vatikanisti prepričani, da bodo reforme v Cerkvi veliko globlje, kot bi si kdorkoli upal napovedati pred njegovo izvolitvijo.

Vse hoče delati sam Začele pa so se vrstiti kritike tako z leve kot z desne. Prvi med ameriškimi škofi, newyorški kardinal Timothy Dolan, je tako izjavil, da so od papeža pričakovali, da bo sposoben menedžer in da bo znal ukazati, a "tega nismo videli veliko".

Eden od najbolj znanih vatikanistov Sandro Magister, ki piše za italijanski levosredinski časnik La Repubblica, pravi, da papež z reformo vatikanske kurije in administracije noče hiteti in da se pri načrtovanju ne zanaša na svoje tajništvo, da odločitve zato ne padajo v pisarni Apostolske palače, ampak kar v njegovi garsonjeri v drugem nadstropju doma sv. Marte: "Papež hoče vse narediti sam."

"Revolucija se je začela" V zadnji številki ameriškega tednika National Catholic Reporter (NCR) so na naslovnici objavili fotografijo papeža Bergoglia z naslovom "Revolucija se je začela". Frančišek po njihovih besedah načrtuje katoliško glasnost in je vsekakor del rešitve, ne pa težave. Da prihajajo novi časi, vedo vsi v Vatikanu, piše NCR. Berači, ki jim vatikanski uradnik noče dati denarja, ga zato vprašajo: "Kaj bi na to rekel papež Frančišek?"

Deitalijanizacija NCR oznanja, da je v Vatikanu konec italijanske prevlade. Italijani, ki sestavljajo daleč največji del kurije, njihova materinščina pa je povsem prevladala nad uradno latinščino, imajo med 21 ljudmi v papeževih komisijah za reforme samo tri mesta. Pa še eden v trojici je pravzaprav samo napol Italijan, pravi NCR in v oklepaju omenja pravnico, ki je Italijanka samo po materi, ne pa po očetu.

Laiki V eni od teh komisij, tisti, ki presoja o reformi vatikanske ekonomije in administracije, je samo eden od osmih članov duhovnik. Vsi drugi so laiki, neposvečeni kristjani, ki dobro poznajo ekonomijo, pravo in menedžment. Poznavalci menijo, da je papež tako izvzel vpliv vatikanske kurije na komisijo. "Če je pred štirimi meseci kdo hotel vplivati na vatikanske finančne operacije, je moral poklicati kakega italijanskega kardinala. Danes bi lahko telefoniral kvečjemu laiku, ekonomistu Maltežanu," piše John Allen v NCR.

Odgovornost Ameriški tednik piše tudi o tem, da je papež Jorge Mario Bergoglio uvedel novost, da morajo odgovorni za napake tudi odgovarjati. Omenja odstop dveh vodilnih mož v vatikanski banki IOR (Paola Ciprianija in Massima Tullija) in suspenz duhovnika-bančnika Monsinjorja500 (Nunzia Scarana): "V preteklosti je bilo službo v Vatikanu skoraj nemogoče izgubiti." Zdaj je vse drugače, kar bo vzelo pogum tudi morebitnim novim žvižgačem, ki bi medijem želeli zaupati kakšne poslovne skrivnosti, piše NCR.

Z desne na sredino Ameriški časnik govori tudi o premiku politične opredelitve Vatikana z desnice na sredino. Pri tem moramo sicer upoštevati, da NCR uporablja ameriško terminologijo, pri čemer ameriška levica (demokratska stranka) nima praktično ničesar skupnega z evropskimi komunisti. Prvo potovanje papeža iz Rima je bilo na otok Lampedusa, prenapolnjen z begunci iz Afrike, kjer je kritiziral "globalizacijo neobčutljivosti". To je namreč razjezilo evropske desničarje, ki so začeli papeža napadati.

Sandro Magister pravi, da ne more biti naključje, da papež v 120 dneh ni niti enkrat izrekel besed splav, evtanazija ali istospolna poroka.

Za nekatere pa je papež še vedno premalo revolucionaren. Kolumnistka britanskega Guardiana Sadhbh Walshe tako pravi, da papežu ne moremo biti hvaležni za prav nič. Kritizira ga, ker ne bo dovolil homoseksualnih porok in ženske enakopravnosti in duhovništva. Zadnje omenja kot alternativo pri pomanjkanju novih duhovniških poklicev in govori o eksponentni rasti števila rimokatoliških duhovnic v Nemčiji.

Slovenske kritike Posredne kritike na delovanje papeža prihajajo tudi iz Slovenije. A tu ne gre toliko za kritiko zaradi papeževe preusmeritve z desnice na sredino. V zadnjih dneh, po prisilnem odstopu dveh nadškofov, številni slovenski laiki in duhovniki vidijo sankcije kot pretirane in nekateri kažejo s prstom tudi na papeža. Večkrat pa je negativne informacije o papežu posredoval tudi slovenski kardinal Franc Rode, kar so obširno povzemali slovenski cerkveni mediji. Rode je tudi rekel, da je papež vpeljal "strožjo linijo do duhovnikov in škofov".

Po drugi strani pa mariborski zgodovinar publicist dr. Aleš Maver na portalu Casnik.si govori, da je sicer težko razumeti, da je ravno podpis priljubljenega papeža "zapečatil nekaj, kar je videti kot obglavljenje naših krajevnih cerkva". A vendar je po Mavrovem mnenju treba vedeti, da se je vse skupaj začelo že pred veliko leti v Sloveniji, zato pravi: "Ne kažimo na Rim."