Ponedeljek, 20. 10. 2014, 16.03
5 let, 11 mesecev
"Papež Frančišek bo porezal ekstreme in iskal srednjo pot"
V Vatikanu je bila od 5. do 19. oktobra izredna sinoda o družini. Na sinodi, kjer se je zbralo 191 škofov iz vsega sveta (t. i. sinodalni očetje), sodelovali pa so med drugim tudi nekateri poročeni laiki (vseh udeležencev sinode je bilo 253), niso sprejeli reformnih predlogov o obhajilu za ločene katolike, ki se znova poročijo, in o širšem sprejemanju in vključevanju homoseksualcev.
Slovenski moralni teolog Ivan Štuhec je prepričan, da ni tako. Konservativni škofje namreč na sinodi niso imeli večine, so še v manjšini, preprečili so le dvotretjinsko večino. Kot poudarja, bo na koncu papež odločil, kakšen bo sklepni dokument, ki bo ugledal luč sveta prihodnje leto.
S tem je sinoda dala kost za glodanje medijem, za katere je glavni problem vprašanje istospolnih skupnosti, ne pa družinska problematika. Veliko bolje bi bilo, če bi istospolno usmerjene obravnavali posebej, je prepričan Štuhec.
"Papež je dovolil svobodno razpravo na sinodi. Porezal bo vsa ekstremna stališča in iskal srednjo pot," napoveduje Štuhec. Ta glede Kasperja, ki je bil na sinodi glavni motor sprememb, pravi, da ni noben progresist, ampak zelo uravnotežen teolog, ki poskuša najti ravnotežje med naukom in razmerami, v katerih se je znašla Cerkev in za katere je treba najti nove rešitve.
Kasper zagovarja tudi spremembe pri položaju razporočenih, torej ljudi, ki so v prvi zakonski zvezi doživeli polom in poskušajo svoje življenje zgraditi na novo, v novi zvezi. Ti so se znašli v položaju, ko ne morejo prejemati zakramentov, zlasti pogrešajo spoved in obhajilo.
"Če starši ne gredo k obhajilu, k maši, potem ne bodo šli niti njihovi otroci. S tem izgubimo naslednje generacije," opozarja nemški kardinal, ki poudarja, da krščanstvo ni v kamen vklesana ideologija, ampak živ evangelij.
"Če bodo v prihodnje lahko tudi katoličani, ki so še drugič sklenili zakonsko zvezo, pristopali k obhajilu, bo to postavila pod vprašaj nerazvezljivost zakona. (…) Zakramenti ljudi ne smejo disciplinirati, toda po drugi strani tudi niso nekakšen tolažilni obliž, ki bi omogočal lahkoten izhod iz težkega položaja," opozarja Müller.
Pella so javno podprli tudi bruseljski nadškof Andre-Joseph Leonard, južnoafriški kardinal iz Durbana Wilfrid Napier in vatikanski državni tajnik Pietro Parolin. Nekateri mediji so že začeli pisati o uporu škofov, piše spletna stran Life Site.
Novo merjenje moči v Cerkvi bo že prihodnje leto, ko bo na vrsti redna sinoda, ki bo prav tako posvečena družini.