Ponedeljek,
23. 5. 2011,
13.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Barack Obama Irska

Ponedeljek, 23. 5. 2011, 13.11

8 let, 8 mesecev

Obama: ZDA in Irsko povezuje "krvna vez"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški predsednik Barack Obama se je mudil na Irskem, prvi postaji svoje evropske turneje, med katero bo obiskal še Veliko Britanijo, Francijo in Poljsko.

Obama je med obiskom na Irskem poudaril, da ZDA in Irsko povezuje "krvna vez", ki presega strateške zunanjepolitične cilje in je v srcih milijonov Američanov, ki so po rodu z Irske in imajo to državo še vedno za svojo domovino. Obiskal je tudi vas Moneygall, od koder izvirajo njegovi predniki. Kot je po srečanju z irskim premierom Endo Kennyjem dejal Obama, prijateljstvo in povezanost med ZDA in Irsko ne bi mogla biti močnejša, saj sta državi povezani tudi "po krvi". Predsednik ZDA sicer ni izpostavil, da se irska kri pretaka tudi po njegovih žilah. "Pot je zahtevna" Obama in Kenny sta govorila tudi o finančni krizi, ki je močno prizadela to državo v Atlantskem oceanu. Obama je ob tem pohvalil napredek Irske po finančnem zlomu, zaradi katerega je država morala prositi za finančno pomoč. "Pot je zahtevna, vendar ji bo irsko ljudstvo zagotovo kos," je dejal in Irski obljubil pomoč pri njenem gospodarskem okrevanju. Ob srečanju z irskim premierom je Obama tudi pohvalil napredek na Severnem Irskem, ki prinaša možnosti za mir. Omenil je tudi nedavni obisk britanske kraljice Elizabete II. na zelenem otoku, ki po njegovih besedah pomeni žarek upanja ne le za Anglijo in Irsko, temveč za ves svet.

Obama se je sicer na Irskem, prvi postaji evropske turneje, najprej sešel z irsko kolegico Mary McAleese. Na posebni slovesnosti pa je posadil hrast, in sicer v bližini dreves, ki sta jih v preteklosti posadila nekdanja ameriška predsednika Bill Clinton in John F. Kennedy, nedavno pa tudi britanska kraljica Elizabeta II.

Popoldne je ameriški predsednik obiskal vasico Moneygall, od koder izvira njegov praprapradedek po materini strani Falmouth Kearney. Ta je kot 19-letni sin čevljarja zapustil Irsko leta 1850 in se naselil v ameriškem Ohiu. Obama se je v družbi soproge Michelle sprehodil skozi vas, ki ima kakih 300 prebivalcev, ter celo objel daljnega sorodnika, 26-letnega računovodjo Henryja Healyja. Ameriški predsedniški par je v vasici pozdravila navdušena množica okoli 3000 ljudi.

"Ime mi je Barack Obama, sem iz rodu Obamovih iz Moneygalla," se je prebivalcem vasice predstavil ameriški predsednik. V Moneygallu je Obama tudi spil vrček znamenitega irskega piva Guinness. "Veliko boljši okus ima kot v ZDA," je ob tem komentiral. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so sicer pivo zanj iz varnostnih razlogov pripeljali iz ZDA.

Obamov avtomobil nasedel Ameriški predsedniški par je imel sicer na Irskem tudi manjšo težavo z avtomobilom. Predsednikovo blindirano vozilo, ki ima vzdevek "The Beast" (zver), je na vhodu na dvorišče ameriškega veleposlaništva v Dublinu nasedlo na kovinsko oviro na tleh. Avtomobil se je zato pokvaril, Barack in Michelle Obama pa sta morala zamenjati vozilo.

Obama je v središču Dublina nagovoril Irce. Tudi v tem govoru je izpostavil povezanost Američanov z Irsko. "Za rdečo, belo in modro je bilo vedno nekaj zelene," je poudaril pred tridesettisočglavo množico. Kot je še dejal, je na Irsko prišel utrdit vezi med to državo in ZDA. Pošalil se je tudi na račun irske pisave svojega priimka - O'bama. "Prišel sem domov, da bi našel opuščaj, ki se je izgubil na poti," je dejal. "Počutiva se kot doma," je še dejal Obama s soprogo ob strani.

"On je ameriški sen" Kenny pa je poudaril, da je 44. predsednik ZDA drugačen od svojih predhodnikov, ker ne govori zgolj o ameriškem snu. "On je ameriški sen," je dejal.

Ameriški predsednik je zaradi možnosti motenj v irskem zračnem prostoru spričo izbruha islandskega ognjenika Grimsvötn drevi že predčasno zapustil Irsko in odletel v Veliko Britanijo, kamor naj bi sicer po prvotnih načrtih odpotoval v torek. V Veliki Britaniji ga bo na državniškem obisku sprejela kraljica Elizabeta II. Pot ga bo nato vodila v Deauville v Franciji, kjer bo potekal dvodnevni vrh skupine G8. Pred odhodom v domovino bo obiskal še Poljsko.