Četrtek, 28. 2. 2013, 14.17
8 let, 7 mesecev
Nordijsko zdravilo za zdrave otroke je spanje na prostem
Dnevne temperature v Stockholmu na Švedskem v povprečju dosegajo minus pet stopinj Celzija, kljub temu pa ni nič nenavadnega, če starši pustijo svoje otroke dremati na prostem v vozičku. Če bi se sprehodili skozi zasneženo mesto, bi lahko tudi pred kavarnami opazili vrsto vozičkov, v katerih spijo majhni otroci, v kavarni pa njihove starše, ki so si privoščili popoldansko kavo. Če boste z otroki obiskali kakšno izmed švedskih družin, pa lahko računate na to, da vam bodo ponudili vrt ali balkon, kjer bodo lahko vaši otroci spali.
Lisa je to navado prevzela od svoje 61-letne matere Gunille, ki je enako počela z Liso, ko je bila otrok. "Seveda, to smo počeli že pred leti. Pomembno je bilo, da je dobila dovolj svežega zraka in da je ostala zdrava," je za BBC pojasnila Gunilla. Tudi Lisin oče Peter je tako preživljal svoje zgodnje otroške dni v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Le ko so temperature padle pod minus deset stopinj Celzija, je lahko spal notri.
"Ko se temperature spustijo pod minus 15 stopinj, vozičke vedno pokrijemo z odejami," je povedala ravnateljica Brittmarie Carlzon. "Ni pomembno samo, koliko stopinj je zunaj, ampak tudi to, kako mrzlo se jih čuti. Ob nekaterih dneh je lahko minus 15 stopinj, vendar je zaradi vetra čutiti, kot da je minus 20 stopinj Celzija," je še povedala. "Lani smo nekajkrat zmerili minus 20 stopinj Celzija, tiste dni smo vozičke za nekaj časa postavili noter, vendar so kljub nizkim temperaturam večino popoldanskega počitka prespali zunaj," je za BBC povedala ravnateljica.
Teorija za spanje na prostem je, da so otroci izpostavljeni svežemu zraku tako poleti kot pozimi, zaradi česar so manj nagnjeni k prehladom in gripi. Na Švedskem so tudi prepričani, da za otroke preživljanje časa v zaprtem prostoru s 30 otroki ni nič dobrega, temveč le škoduje njihovemu zdravju. Večina staršev je tudi prepričana, da njihovi otroci spijo bolje in dlje na prostem, trditve staršev pa podpira tudi raziskava s Finske.
Na to vprašanje je za BBC odgovorila švedska pediatrinja Margareta Blennow, ki je povedala, da si rezultati nasprotujejo. "Nekatere raziskave kažejo, da predšolski otroci, ki so večino časa na prostem, manjkrat zbolijo kot tisti, ki so večino časa med štirimi stenami. V drugih raziskavah ni bilo takšnih razlik," je povedala Blennowova.