Petek, 5. 10. 2018, 11.06
6 let, 1 mesec
Nobelova nagrada za mir borcema proti spolnemu nasilju v vojnah #video
Nobelovo nagrado za mir letos prejmeta kongovski zdravnik Denis Mukwege in jazidka Nadja Murad za njun boj proti uporabi spolnega nasilja kot orožja v vojnah in oboroženih konfliktih, je danes sporočil Nobelov odbor.
Nadia Murad, awarded the 2018 Nobel Peace Prize, is the witness who tells of the abuses perpetrated against herself and others. She has shown uncommon courage in recounting her own sufferings and speaking up on behalf of other victims.#NobelPrize pic.twitter.com/NeF70ig09J
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2018
Mukwege že večino svojega življenja pomaga žrtvam spolnega nasilja v Demokratični republiki Kongo. Skupaj s svojimi sodelavci je zdravil že več tisoč žensk, ki so bile žrtve spolnih napadov, je Nobelov odbor zapisal na Twitterju.
Poleg tega je 63-letni Mukwege že večkrat obsodil nekaznovanost množičnih posilstev. Kritiziral pa je tudi vlado DR Kongo in druge države, da niso storile dovolj, da bi ustavili uporabo spolnega nasilja nad ženskami kot strategije in orožja v vojni.
The physician Denis Mukwege, awarded the Nobel Peace Prize, has spent large parts of his adult life helping the victims of sexual violence in the Democratic Republic of Congo. Dr. Mukwege and his staff have treated thousands of patients who have fallen victim to such assaults. pic.twitter.com/9CrNWfj7zu
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2018
Muradova medtem javno govori o zlorabah pripadnikov skrajne skupine Islamska država, katerih žrtev je bila tudi sama. Kot so dodali, je 25-letnica pri tem pokazala izjemen pogum.
Nobelovemu odboru še ni uspelo vzpostaviti stika s prejemnikoma nagrade, vredne devet milijonov švedskih kron (870 tisoč evrov). Prejela naj bi jo na tradicionalni slovesnosti 10. decembra, na obletnico smrti Alfreda Nobela.
Jazidski poslanec v iraškem parlamentu Vian Dakil je ob posebnem dogodku dejal, da je danes "velik dan". S čestitkami se je pridružil tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres, ki je zapisal, da "spolno nasilje v konfliktih predstavlja grožnjo miru in madež na celotnem človeštvu". "Še naprej bomo podpirali njune napore," je še zapisal.
3