Četrtek, 31. 1. 2013, 8.53
5 let, 7 mesecev
New York Times tarča kitajskih hekerjev
New York Times je po poročanju BBC-ja razkril, da so kitajski hekerji v zadnjih štirih mesecih večkrat vdrli v njihovo mrežo, njihovi napadi pa sovpadajo s poročanjem spletne strani o kitajskem premierju Wenu Jiabao, čigar družina si je nakopičila ogromno bogastvo.
Hekerji naj bi uporabili metodo, po kateri je najbolj znana kitajska vojska, ki je v preteklosti takšen način uporabila, če je želela vdreti v elektronsko pošto novinarjev. Kitajski obrambni minister pa je za New York Times pojasnil, da je hekerstvo na Kitajskem nezakonito.
Hekerji so se po besedah New York Timesa osredotočili na pisarno Davida Barboza, ki je trenutno v Šanghaju, hkrati pa je on tisti, ki je napisal poročilo o Wenovem premoženju. Hekerji pa so ciljali tudi na njegovega predhodnika Jima Yardleyja. Times je tako najel posebno podjetje Mandiant, ki je štiri mesece sledilo hekerjem, da bi ugotovilo njihov vzorec in jih blokiralo. Hekerji so v njihov sistem namestili program, s katerim so lahko dostopali do mreže New York Timesa. Ukradli so gesla vseh zaposlenih in dostop do 53 računalnikov, ki so zunaj pisarn New York Timesa.
"Če smo analizirali vsak posamezen napad, nismo mogli reči, da je zanj odgovorna kitajska vojska. Podobni vzorci in tarče napada pa kažejo na nekakšno povezavo," je povedal direktor podjetja Mandiant Richard Bejtlich. "Videli smo, da je ista skupina kradla podatke kitajskim disidentom in tibetanskim aktivistom, nato pa napadla letalsko podjetje, zato smo se začeli spraševati, ali gre za povezavo," je še povedal Bejtlich.