Medtem ko so v Italiji odkrili prvi primer spornega konjskega mesa na trgovinskih policah pa je kar nekaj prahu dvignila izjava nemškega ministra, kateremu se zdi škoda metati stran dobro hrano.
V luči vseevropskega škandala s konjskim mesom se je oglasil tudi nemški minister za razvoj, ki je podprl idejo enega izmed članov vladajoče stranke CDU, da bi lahko sporne izdelke s konjskim mesom razdelili med revne. "Dobre hrane ne moremo enostavno metati stran," je med drugim dejal minister Dirk Niebel.
V goveji mesni lazanji sledovi konjskega mesa
V Italiji pa so medtem potrdili, da se je afera s konjskim mesom razširila tudi k njim. Odkrili so namreč primer lazanje, ki je bila deklarirana kot goveja, a so v njej našli tudi konjsko meso. Sporno zamrznjeno lazanjo "po bolonjsko" so odkrili ravno v regiji, od koder ta priljubljena jed izvira - v neposredni bližini Bologne.
Pri podjetju Primia, ki je izdelalo lazanjo, so oblasti zasegle šest ton mletega mesa in 2400 kosov že pripravljenih zamrznjenih izdelkov. Podjetje naj bi sicer meso pridobivalo od dobavitelja iz Brescie, ta pa naj bi imel dva druga dobavitelja z istega območja.
Pozivi k večjemu nadzoru in boljšemu označevanju
Lazanjo so odkrili v okviru naključnih testiranj, ki so jih pristojne oblasti opravile na izdelkih 121 znamk po vsej državi.
Sicer pa v Italiji niso našli sledov konjskega mesa v izdelkih švicarskega velikana Nestle. Ta je v začetku tedna s polic v Italiji in Španiji umaknil dva izdelka, in sicer raviole in torteline z govedino, v katerih je v okviru lastnih testiranj odkril sledi konjskega mesa.
Škandal z izdelki, ki so deklarirani kot goveji, a vsebujejo tudi konjsko meso, je izbruhnil sredi januarja v Veliki Britaniji. Po vsej Evropi je sprožil pozive k večjemu nadzoru, boljšemu označevanju in sledljivosti izdelkov in njihovih sestavin, razširil pa se je tudi v Azijo.