Ponedeljek, 1. 3. 2021, 9.24
3 leta, 8 mesecev
Na Hrvaškem odprli terase gostinskih lokalov
Na Hrvaškem so danes po treh mesecih ob strogih epidemioloških ukrepih znova lahko odprte terase gostinskih lokalov. Mogoči so tudi treningi v zaprtih športnih objektih. Številni so izkoristili priložnost, da znova spijejo kavo na terasah barov. Teh sicer nekateri lastniki gostinskih lokalov vendarle niso odprli.
Terase gostinskih lokalov bodo lahko obratovale med 6. in 22. uro. Biti morajo popolnoma odprte. Razdalja med mizami mora znašati najmanj tri metre, med gosti pa najmanj meter in pol, če ne gre za člane istega gospodinjstva. Vstop v zaprti del objekta bo dovoljen samo za uporabo sanitarij, ob čemer bo obvezna maska, je določil nacionalni štab civilne zaščite, piše STA.
Glede na velikost terase so omejili število gostov, ki sme biti istočasno na njej. Po poročanju hrvaških medijev tako lastniki gostinskih lokalov z manjšimi terasami danes sploh niso odprli svojih teras, ker so ocenili, da se jim ne splača. Hrvaška vlada je napovedala, da bodo gostincem tudi marca izplačali nadomestila v enakem znesku kot v prejšnjih treh mesecih, ko niso smeli obratovati zaradi ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom.
Številni so si danes znova privoščili priljubljeno kavo na terasah gostinskih lokalov. Zaradi svežega jutra, ki je tudi ob obali prineslo večinoma temperature okrog deset stopinj Celzija, so bile po poročanju medijev zasedene pretežno mize na soncu. Gostinci v Šibeniku so napovedali, da bodo med 12. in 13. uro ponudili brezplačno kavo za s seboj, je poročala regionalna televizija N1.
Glasba ne sme niti preglasna
Čeprav je nacionalni štab civilne zaščite v petek napovedal, da na terasah ne bodo dovolili predvajanja glasbe, so minuli konec tedna dosegli dogovor z gostinci, da bo to vendarle mogoče pod pogojem, da glasba ne bo preglasna. Uradne odločitve o možnosti predvajanja glasbe in priporočila o morebitni omejitvi glasnosti sicer niso objavili, piše STA.
Hrvaški epidemiologi menijo, da glasna glasba povzroča bolj glasno govorjenje ljudi in njihovo medsebojno približevanje med pogovori, kar zvišuje tveganje za širjenje okužb. Možnost za predvajanje glasbe naj bi spodbujalo hrvaško ministrstvo za kulturo, ki meni, da brez glasbe v lokalih ne funkcionirajo mehanizmi avtorskih pravic izvajalcev in avtorjev, ki so med ekonomsko najbolj prizadetimi skupinami v času epidemije covid-19.
Dovoljeno treniranje v vseh zaprtih športnih objektih
Z današnjim dnem je športnikom znova dovoljeno treniranje v vseh zaprtih športnih objektih, v katerih je treba zagotoviti 20 kvadratnih metrov na vsakega udeleženca treninga. Pri skupinskih športih, kot so nogomet, košarka ali rokomet ter borilne veščine, stik med športniki ne bo dovoljen. Kot so pojasnili, bodo dovoljeni zgolj kondicijski treningi, ki ne vključujejo igre, pri kateri obstaja možnost medsebojnega stika. Slačilnic in kopalnic ne bo mogoče uporabljati, razen v nujnih primerih, ko bosta lahko tovrstne prostore istočasno uporabljali največ dve osebi.
Ukinili so tudi prepoved prihoda potniških križark v hrvaška pristanišča, medtem ko so obstoječe epidemiološke ukrepe glede obratovanja trgovin, javnega prevoza in prehajanja meje podaljšali za 14 dni, piše STA.
Tudi prva primera t. i. newyorške različice
Protikoronske ukrepe so opustili kljub temu, da se je število novih okužb v preteklem tednu dni zvišalo za 32,9 odstotkov v primerjavi s tednom pred tem, so povedali na novinarski konferenci nacionalnega štaba civilne zaščite. Direktor hrvaškega zavoda za javno zdravje (HZJZ) Krunoslav Capak je tudi dejal, da znaša 14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev 130,6. Potrdil je, da so poleg britanske in južnoafriške različice novega koronavirusa zabeležili tudi prva primera nove t. i. newyorške različice.
V minulih 24 urah so ob opravljenih 2294 testih potrdili 91 okužb. Umrlo je 11 bolnikov s covidom-19. Trenutno je 2892 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 791 covidnih bolnikov, pomoč ventilatorjev potrebuje 64 ljudi.
Proti covidu-19 so doslej cepili 153.085 ljudi, od tega z dvema odmerkoma 59.983, še piše STA.