Ponedeljek, 25. 8. 2014, 18.04
8 let, 7 mesecev
Namesto splava prisilni carski rez
Mlada priseljenka je po prihodu na Irsko ugotovila, da je noseča. V njeni domovini so jo posilili. Ker je na Irskem zaprosila za azil, ni smela odpotovati v Veliko Britanijo in tako kot približno tri tisoč Irk letno splaviti tam. Zato je na Irskem zaman nekaj tednov skušala doseči, da bi lahko naredila splav.
Postala je depresivna, skušala je storiti samomor, zavračala je hrano, vse v poskusu, da bi končala nosečnost. Zaman: komisija, sestavljena iz zdravnika in dveh psihiatrov, ji tega ni dopustila. Sprejeli so jo v bolnišnico, kjer so jo prisilno hranili. Nazadnje so zdravstveni delavci na sodišču dosegli odločitev, da ji v 25. tednu nosečnosti lahko naredijo carski rez. Po sedmih dneh so dekle odpustili iz bolnišnice, otrok je ostal v oskrbi države. Nihče ne ve, kako hude posledice bo imel otrok zaradi ekstremno prezgodnjega rojstva.
Tokrat se je nezaželena nosečnost končala s prisilnim carskim rezom. Pred dvema letoma je mlada indijska zobozdravnica na Irskem zaradi prepovedi splava umrla. Čeprav je imela spontani splav, ji namreč niso dovolili prekiniti nosečnosti in nazadnje je umrla zaradi sepse. Zakon namreč dopušča prekinitev nosečnosti, če je ogroženo življenje matere, ne pa zdravje, kakor je leta 1992 odločilo irsko vrhovno sodišče.
Zagovorniki pravice do splava močno napadajo Rimskokatoliško cerkev. "Vaši časi so minili. Časi magdalenskih sirotišnic so minili, zdaj je naš čas," je na shodu v podporo pravici do odločitve dejala aktivistka Ruth Coppinger.
Vse glasnejše so tudi zahteve po referendumu o splavu. A za zdaj je irska vlada to možnost zavrnila. Zadnji referendum je bil leta 1983 in prav tedaj so sprejeli zdaj tako osovraženi osmi amandma irske ustave.