Marjan Žlogar

Torek,
24. 5. 2016,
15.29

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,90

3

Natisni članek

Natisni članek

begunci ZDA Sirija orožje trgovanje obrambni proračun vojska

Torek, 24. 5. 2016, 15.29

7 let, 2 meseca

Najmanj sirskih beguncev sprejemajo države, ki v Sirijo pošljejo največ orožja

Marjan Žlogar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,90

3

Foto: Reuters

Danes se začenja selitev beguncev iz največjega neuradnega begunskega kampa v Idomeni na grško-makedonski meji. Med tem največji zaslužkarji na račun dobave orožja Siriji ne želijo sprejemati sirskih beguncev oziroma jih sprejemajo zelo počasi. Hkrati s prstom kažejo na Evropo, da ta za begunce naredi premalo. Obseg prodaje orožja na globalnem trgu kljub nižjim sredstvom za obrambo držav zveze Nato (z izjemo ZDA) raste tretje leto zapored.

Kam z 8.500 begunci iz Idomenija

Iz Aten se je danes zjutraj proti Idomeniju odpravilo deset interventnih policijskih enot z namenom izpraznitve po sili razmer nastalega begunskega kampa. V njem je bilo do včeraj okoli 8.500 beguncev, ki so v Idomeni začeli prihajati februarja. Veliko beguncev je kraj zaradi strahu pred nasilno evakuacijo zapustilo že včeraj in se poskrilo po bližnjih regijah. Policija pravi, da bo vztrajala, dokler popolnoma ne izpraznijo kampa. Njihova želja je zaradi otrok in žensk med begunci te z uporabo čim manj nasilja z avtobusi prepeljati v prosta begunska taborišča. Ker v Grčiji po taboriščih ni prostih mest za vse begunce iz Idomenija, naj bi začeli odpirati tudi nova.

Države, ki Siriji prodajo največ orožja

Od začetka vojaških spopadov leta 2011 do sredine leta 2015 je Sirija od osmih držav, ki so tja poslale največ orožja, prejela "vojaško" pomoč v višini 14 milijard evrov. Države so različnim skupinam v Siriji poslale pomoč v orožju v naslednji višini:

  • ZDA: 6,76 milijarde evrov,
  • Rusija: 2,65 milijarde evrov,
  • Katar: 2,65 milijarde evrov,
  • države članice EU (VB, Belgija, Danska, Francija, Nizozemska): 775 milijonov evrov,
  • Kanada: 630 milijonov evrov,
  • Kuvajt: 350 milijonov evrov,
  • ZAE: 190 milijonov evrov,
  • Savdska Arabija: 120 milijonov evrov.

Koliko beguncev so sprejele države, ki vojaško najbolj "pomagajo" Siriji

Mnogo od držav, ki s prodajo orožja v Siriji spodbujajo oboroženi spopad, begunce iz Sirije zelo nerade sprejemajo, kažejo podatki. Osem največjih držav glede na prodajo orožja Siriji je med letom 2011 in sredino leta 2015 skupaj sprejelo dva odstotka beguncev, ki jih je v tem času sprejela Nemčija. Begunce so sprejeli:

  • ZDA: 1.434 beguncev,
  • Kanada: 2.300 beguncev,
  • EU-članice (VB, Belgija, Danska, Francija, Nizozemska): 16.066 beguncev,
  • Rusija: 1.395 beguncev,
  • Katar, Kuvajt, ZAE in Savdska Arabija: 0 beguncev.

ZDA za krizo z begunci nosijo posebno odgovornost

Islamska država (IS) je nastala kot veja Al Kaide v Iraku, potem ko so ga leta 2003 napadle ZDA. Te porabijo slabo milijardo evrov letno za prikrito vojaško pomoč uporniškim skupinam v Siriji. Za 6.550 zračnih napadov na IS, od katerih se jih 37 odstotkov zgodi na ozemlju Sirije, porabijo skoraj deset milijonov evrov dnevno. Poročilo ameriškega kongresnega raziskovalnega odbora kaže, da so ZDA od leta 2011 v Siriji porabile okoli 6,8 milijarde evrov v obliki vojaške in človekoljubne pomoči. Večino te pristane v rokah Islamske države. Vseeno so se ZDA obvezale sprejeti le osem tisoč beguncev, kar je visok cilj glede na to, da so do sredine leta 2015 na svoje ozemlje sprejele 1.434 beguncev.

Na račun Sirije služi tudi Rusija

Rusija po nekaterih ocenah deset odstotkov orožja izvozi v Sirijo, kjer z njim oskrbuje sirsko vlado. Po poročanju Reutersa imajo Rusi s sirsko vlado sklenjeno pogodbo za dobavo raketnih sistemov, nadgradenj za oklepna vozila in letala v višini 1,5 milijarde evrov. S tem naj bi podvojili zaslužek od prodaje orožja malega kalibra leta 2012. Do sredine leta 2015 je Rusija beguncem iz Sirije podelila 1.395 začasnih vizumov.

Pri prodaji orožja svoj lonček pristavile tudi zalivske države

Najočitnejša vojaška "pomoč" Siriji prihaja iz Katarja, a pomoč v državo pošiljajo tudi druge zalivske države, predvsem v sodelovanju s Turčijo in Katarjem. Niti ena od zalivskih držav se ni želela zavezati k sprejetju beguncev iz Sirije.

 

 

Vir: U.S. Uncut, SIPRI