Torek,
23. 4. 2013,
9.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Guantanamo

Torek, 23. 4. 2013, 9.08

8 let, 7 mesecev

Najmanj dva zapornika iz Guantanama poskusila narediti samomor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Brezup v Guantanamu, kjer je še vedno zaprtih 166 moških, osumljenih terorizma, narašča. Več kot polovica gladovno stavka, dva sta poskusila narediti samomor.

Razmere so se drastično poslabšale po februarskem spopadu med zaporniki in varnostniki, po katerem so se številni zaporniki odločili, da začnejo gladovno stavkati. Moški, 166 jih je osumljenih terorizma, nekateri so še brez obtožnic, drugi že oproščeni, a brez možnosti vrnitve domov, izgubljajo upanje.

Od leta 2002, ko so vzpostavili Guantanamo, pa do danes, je vsaj sedem zapornikov naredilo samomor. Da so razmere vedno bolj brezupne, priznavajo tudi ameriški uradniki. Kevin Bogucki, vojaški odvetnik, ki je pred kratkim v Guantanamu obiskal svoje stranke, meni, da je vzdrževanje discipline v zaporu, kjer ni nikakršnega upanja za zaprte, nemogoče. "Dokler naša vlada ne začne reševati vprašanja Guantanama, bo frustracija tam samo naraščala in ne znam si predstavljati, da bi se to lahko dobro končalo."

Izpuščeni zaporniki ne morejo domov V Guantanamu je 86 zapornikov, ki so bili uradno že izpuščeni, večina, kar 56, jih je jemenskih državljanov, a ker so ZDA pred tremi leti ukinile izročanje zapornikov v Jemen, za te sicer izpuščene zapornike to najverjetneje pomeni, da bodo v Guantanamu dočakali svoj konec.

Omar Farah iz Centra za ustavne pravice opozarja, da ne gre za nemogoč postopek izročanja, temveč zgolj za zapletenega. "Zaporniki se vedno bolj zavedajo, da bodo verjetno umrli v Guantanamu, saj so oblasti povsem pasivne pri vračanju zapornikov. Za vrnitev enega zapornika bi moral na primer ameriški obrambni minister podpisati zagotovilo, da izpuščeni zapornik nikoli ne bo pomenil grožnje ZDA, česar pa seveda noben minister ne bo želel jamčiti. A v tem je ravno bistvo predpisov: da bi onemogočili odhajanje iz Guantanama."

Ameriške oblasti sicer še vedno vztrajajo, da se bodo premestitve kmalu začele dogajati, a za zdaj konkretnejših dejanj ni bilo. Za zapornike iz Guantanama še vedno veljajo vojni zakoni, ki omogočajo pridržanje brez obtožnice, ker pa so zaporniki v Guantanamu zaporniki vojne proti terorizmu, je njihov pravni položaj nejasen.

Po 50 dneh gladovne stavke ljudje resno zbolijo Ameriška vojska je sicer potrdila, da v Guantanamu trenutno 84 zapornikov gladovno stavka, 16 jih prisilno hranijo, pet jih je moralo v bolnišnico. Stephen Xenakis, upokojeni vojaški zdravnik, je za RT povedal, da se boji, da bodo nekateri zaporniki v prihodnjih tednih zaradi stavke umrli. "Po približno 50 dneh gladovne stavke ljudje resno zbolijo. Ker ne vemo, ali zaporniki jemljejo prehranska nadomestila in katera, obstaja velika verjetnost, da bodo v prihodnjih tednih številni umrli."

Gladovna stavka se je začela februarja, ameriški vojski pa je za zdaj še ni uspelo omejiti. Problematično je tudi prisilno hranjenje, ki ga komisija za človekove pravice pri Združenih narodih označuje za obliko mučenja, Xenakis pa meni, da s prisilnim hranjenjem stavko zgolj podaljšujejo, saj s tem znova travmatizirajo zapornike in s tem uničujejo konstruktivni dialog.

Približno stotim članov zdravniškega osebja se bo do konca aprila v Guantanamu pridružilo še 40 dodatnih.