Petek,
11. 5. 2012,
18.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

volitve

Petek, 11. 5. 2012, 18.53

8 let, 7 mesecev

Na volitvah v Alžiriji zmaga vladajoče stranke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na četrtkovih parlamentarnih volitvah v Alžiriji je zmagala doslej vladajoča Nacionalna osvobodilna fronta (FLN), ki je zasedla 220 od 462 poslanskih sedežev.

Zmerni islamisti, ki so upali na zmago, so na drugi strani doživeli poraz, volitve pa že označili za poneverjene in nevarne za državo.

Nova, razširjena skupščina Vladajoča FNL je število sedežev v novi, razširjeni skupščini - ta je pred tem štela 389 poslanskih stolčkov - povečala s prejšnjih 136, kažejo uradni izidi volitev, ki jih je predstavil notranji minister Daho Ould Kablia.

Volilno zavezništvo islamistov Zelena Alžirija je zasedlo 48 sedežev, skupaj s še štirimi islamističnimi strankami pa le 66 sedežev ter tako pristalo na tretjem mestu.

Pred islamiste se je z 68 sedeži uvrstil nacionalistični Nacionalni zbor za demokracijo (RND) premeira Ahmeda Ouyahie, ki je blizu vojski in zvest predsedniku Abdelazizu Boutefliki. FNL, ki je Alžiriji priborila neodvisnost od Francije in ki je leta vladala sama, ima tako skupaj z RND večino v skupščini.

Doslej vladajočo koalicijo je sicer ob FNL in RND oblikovalo še Islamsko gibanje za mir (MSP), alžirska veja Muslimanske bratovščine, ki pa jo je januarja zapustilo in skupaj z manjšima strankama Ennahda (Preporod) in El Islah (Reforme) oblikovalo blok Zelena Alžirija.

43-odstotna volilna udeležba Volilna udeležba je bila okoli 43 odstotkov, kar je občutno več kot na volitvah pred petimi leti, ko je znašala 36,6 odstotka. V Alžiriji je sicer 21,6 milijona volilnih upravičencev.

Za sedeže v skupščini so se potegovali kandidati 44 strank, od katerih je bila skoraj polovica ustanovljenih v zadnjih mesecih. Predsednik Bouteflika je namreč lani sprejel sveženj političnih reform, s katerimi je omogočil ustanavljanje novih strank in poskušal tako preprečiti, da bi se val uporov iz drugih arabskih držav razširil tudi na Alžirijo.