Nedelja, 28. 7. 2024, 14.57
5 mesecev, 2 tedna
Maduro ob oddaji glasu zagotovil, da bo spoštoval volilni izid
Približno 21 milijonov Venezuelcev danes glasuje na predsedniških volitvah, na katerih se po anketah sodeč zmaga obeta opozicijskemu kandidatu Edmundu Gonzalezu Urrutii. Za položaj se vnovič poteguje tudi sedanji predsednik Nicolas Maduro, ki je ob oddaji glasu obljubil, da bo spoštoval volilni izid, v kar pa mnogi dvomijo.
Venezuelci danes izbirajo med nadaljevanjem vladavine predsednika Nicolasa Madura, ki mu mnogi očitajo avtoritarnost, in spremembami, ki jih pooseblja njegov glavni tekmec Gonzalez Urrutia iz opozicijske Demokratične enotne platforme (PUD).
Za predsedniški položaj se sicer poteguje skupno deset kandidatov, vendar večina od njih nima pravih možnosti za izvolitev.
Volitve potekajo v senci napetosti spričo skrbi, ali bo Maduro v primeru poraza pripravljen na miren prenos oblasti.
61-letni Maduro, ki se poteguje za svoj tretji šestletni mandat, je oddal svoj glas kmalu po odprtju volišč ob 6. uri zjutraj po krajevnem času (12. uri po srednjeevropskem času) v prestolnici Caracas. Ob tem je dejal, da bo spoštoval rezultate volitev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Medtem ko opozicijo skrbijo morebitne volilne prevare in manipulacije, poznavalci menijo, da Maduro verjetno ne bo priznal poraza, zlasti če ne bo imel zagotovljene imunitete, saj njegovo vlado preiskuje Mednarodno kazensko sodišče (ICC) zaradi kršitev človekovih pravic.
74-letni nekdanji diplomat Gonzalez Urrutia, je svoje rojake danes pozval, naj se v velikem številu udeležijo volitev, "da bi preoblikovali vašo prihodnost" v to, kar "bo nedvomno najpomembnejši demokratični izraz ljudstva v zadnjih letih".
Poznavalci menijo, da bo volilna udeležba eden ključnih dejavnikov volitev, pri čemer opozicija za zmago potrebuje močno mobilizacijo volivcev.
Maduro glede na neodvisne javnomnenjske raziskave močno zaostaja za Gonzalezom Urrutio, vendar pa po poročanju AFP računa na njemu zvest volilni stroj, podporo vojske in državnih institucij.
Predvolilno kampanjo zaznamovale sporne poteze oblasti
Vladavino Madura je zaznamovala vsesplošna kriza ob propadanju državne naftne industrije, porast revščine in avtoritarnosti, ameriške sankcije in množičen beg prebivalcev iz države. Da bi se obdržal na oblasti, se je zatekal k vse bolj avtoritarnim prijemom, njegovo ponovno izvolitev leta 2018 pa so v številnih državah, zlasti na Zahodu, označili za nelegitimno.
Tudi letos so predvolilno kampanjo zaznamovale sporne poteze oblasti. Državne institucije so namreč vodji opozicije Marii Corini Machado preprečile udeležbo na volitvah zaradi obtožb o korupciji, ki jih je sama označila za absurdne, številni opazovalci pa kot sporen manever Madurovega režima.
Potem ko so več njenim predstavnikom preprečili kandidaturo, je opozicijska Demokratična enotna platforma (PUD) za svojega kandidata vendarle izbrala 74-letnega diplomata in nekdanjega veleposlanika Urrutio.
Približno 30.000 volišč bo odprtih do 18. ure po krajevnem času (22. ure po srednjeevropskem času), rezultati volitev pa naj bi bili znani ponoči, še navaja AFP.