Torek,
14. 1. 2025,
22.42

Osveženo pred

5 ur, 21 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Natisni članek

Natisni članek

protesti odstavitev Ustavno sodišče predsednik Južna Koreja

Torek, 14. 1. 2025, 22.42

5 ur, 21 minut

Pri novem poskusu aretacije južnokorejskega predsednika prišlo do nasilja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10
Yoon Suk-yeol | Foto Reuters

Foto: Reuters

Južnokorejski preiskovalci so danes znova poskušali aretirati suspendiranega predsednika Yoon Suk-yeola, pri tem pa je po poročanju južnokorejske tiskovne agencije Yonhap prišlo do nasilja. Yoon je obtožen zaradi nedavne arbitrarne razglasitve vojnega stanja v državi.

"Preiskovalci ob poskusu nasilnega vstopa v predsedniško palačo v fizičnem obračunu," je na kratko navedla agencija Yonhap, ki jo povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Pred tem so preiskovalci sporočili, da bodo pridržali vsakogar, ki bo poskušal preprečiti aretacijo, nato pa so se znašli iz oči v oči s predsednikovo stražo, ki jim preprečujejo vstop. Kako se je incident razpletel, še ni jasno.

Na ustavnem sodišču začetek postopka o odstavitvi predsednika

Na ustavnem sodišču v Seulu se je danes začel postopek o odstavitvi predsednika Yoona. Prva obravnava je trajala le nekaj minut, suspendirani predsednik pa se je ni udeležil. Nadaljevanje procesa, vezanega na njegovo razglasitev vojnega stanja, je predvideno za četrtek, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Yoon je prek odvetnikov vnaprej sporočil, da se iz varnostnih razlogov ne bo udeležil današnje obravnave.

Yoona varujejo varnostniki, odkar je parlament pretekli mesec zaradi kratkotrajne razglasitve vojnega stanja izglasoval njegovo odstavitev. Predsednik je vse odtlej suspendiran s položaja.

Yoon Suk-yeol | Foto: Reuters Foto: Reuters

O dejanski razrešitvi je nato začelo odločati ustavno sodišče, ki je danes opravilo prvo obravnavo. V obdobju do 4. februarja je razpisalo pet narokov. Te lahko izpelje tudi v odsotnosti predsednika.

Yoon zavrača tudi srečanje s tožilci in preiskovalci, ki ga v ločenem postopku poskušajo zaslišati v zvezi z neuspelim poskusom uvedbe vojnega stanja v državi, njegovi varnostniki pa so preprečili poskus njegove aretacije.

Yoon Suk Yeol | Foto: Reuters Yoon Suk Yeol Foto: Reuters

Južna Koreja se je v najhujši politični krizi v zadnjih desetletjih znašla po tem, ko je predsednik 3. decembra nepričakovano razglasil vojno stanje, ki ga je parlament v roku nekaj ur odpravil. Poslanci so nato Yoona odstavili, ustavno sodišče pa je začelo postopek njegove razrešitve, ki ga mora končati v 180 dneh.

protest, parlament, Južna Koreja
Novice Južnokorejski parlament odstavil vršilca dolžnosti predsednika #video
Kim Yong-hyun
Novice Južnokorejska policija preiskala urad predsednika države
Yoon Suk-yeol
Novice Južnokorejska policija sprožila preiskavo proti predsedniku zaradi suma vstaje