Sobota, 17. 1. 2015, 13.21
8 let, 7 mesecev
Na Hrvaškem razprava o ekološki plati črpanja energentov iz Jadranskega morja
Med drugim predvidevajo zmanjšanje najsevernejšega raziskovalnega območja ob obalah Istre zaradi projekta Natura 2000. Zemljevid območja je bil sporen za Slovenijo zaradi prejudiciranja meje na morju.
Pričakuje, da se bodo raziskave v Jadranu začele konec septembra letos, potekale pa naj bi približno pet let. Če bodo našli nafto in plin, bodi v od treh do petih letih začeli tudi črpanje, a bodo morale naftne družbe pred začetkom črpanja pripraviti dodatne ocene vpliva na okolje za vsako posamezno platformo.
Predlagajo zmanjšanje najsevernejšega izmed 29 raziskovalnih območij, da bi preprečili negativne čezmejne vplive na program Nature 2000 v Italiji.
Mesarić je dejal, da zahtevajo prepoved raziskav in črpanja ob otoku Jabuka, ker gre za območje, ki je pomembno za razmnoževanje rib in drugih morskih organizmov. Dodatno bi razširili varnostno območje za otoke na odprtem morju, ki so pomembni za različne vrste ptic.
Zmanjšali bi tudi dva raziskovalna območja ob otoku Visu, predvsem zaradi vplivov na navtični turizem.
Dodal je, da raziskave ne bi smele potekati istočasno v več kot treh območjih zaradi morebitnega kumulativnega škodljivega vpliva na okolje.
Hrvaška vlada je na začetku meseca potrdila, da so družbe Marathon Oil, OMV, Eni, Medoilgas in Ina dobile dovoljenja za raziskave ter črpanje nafte in plina na desetih lokacijah v hrvaškem delu Jadranskega morja. Vrednost investicijskih načrtov pri raziskavah je ocenjena na štiri milijarde kun (522 milijonov evrov).