Ponedeljek,
19. 11. 2012,
9.34

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Italija

Ponedeljek, 19. 11. 2012, 9.34

8 let, 8 mesecev

Monti je prepričan, da je varčevanje Italije rešilo evro

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mario Monti, italijanski predsednik vlade, verjame, da so varčevalni ukrepi njegove vlade pripomogli k temu, da evroobmočje ni razpadlo.

Leto po svojem imenovanju Mario Monti zagovarja varčevalne ukrepe, ki jih je uvedel v državi, kot ključne pri preprečevanju razpada evroobmočja. Po njegovem prepričanju bi bila Italija, če ne bi uvedel proračunskih rezov in višjih davkov, primorana zapustiti območje evra, kar pa bi lahko samemu območju zadalo usodni udarec. "Morda brez varčevalnih ukrepov, ki jih je uvedla ta vlada, evroobmočje ne bi več obstajalo," so zapisali v uradni izjavi Montijevega kabineta. "Če pa bi evroobmočje še naprej obstajalo, bi bilo bistveno manjše, če Italija zdaj ne bi uvajala varčevalnih ukrepov, ki jim ni para v zgodovini republike," so dodali v izjavi.

Ob drugih priložnostih je Monti že poudaril, da Italija ne potrebuje reševanja s pomočjo Evropske centralne banke in njenega programa odkupovanja državnih obveznic. Ob tem Monti izpostavlja, da je bila njegova vlada med največjimi podpornicami programa odkupovanja obveznic, vendar je prepričan, da ga Italija ne potrebuje in ga tudi ne bo potrebovala. Pojavila so se sicer ugibanja o tem, da bi lahko Montijeva tehnokratska vlada zaprosila za pomoč in na ta način tudi naslednjo vlado zavezala k varčevalnim ukrepom. Še zmeraj pa ni povsem znano, ali se bo na naslednjih parlamentarnih volitvah Monti potegoval za nov mandat. V svojih napovedih je bil do zdaj dovolj dvoumen, da je vedno dopuščal tudi možnost, da ostane na čelu italijanske države.

Gibanje v podporo Montiju

Vmes se je že vzpostavilo gibanje, ki se zavzema za to, da bi Italijo še naprej vodil Mario Monti. Pobudnik gibanja, direktor Ferrarija Luca Cordero di Montezemolo, je tako pred kratkim nagovoril skoraj 7.000-glavo množico, ki se je zbrala na prvi konvenciji gibanja. Po besedah 65-letnika je bila Italija v zadnjih dvajsetih letih podvržena dovolj ponižanjem in posmehu, Monti pa predstavlja najboljšo možnost za nacionalno prenovo. V gibanju za zdaj Montija še ne pozivajo, naj stopi na njegovo čelo, saj bi to lahko ogrozilo njegovo trenutno delo. A z vedno bolj bližajočim se 10. marcem, najverjetnejšim datumom novih volitev, v gibanju računajo, da jih bo Monti podprl, če ne prej, na začetku januarja, ko bo predsednik Napolitano razpustil parlament.

Ob nedavnem nastopu na milanski univerzi Bocconi je Monti na neposredno vprašanje o svoji prihodnosti odgovoril: "Nihče od mene ne zahteva zavez in zato jih tudi ne dajem." Istočasno je pozdravil civilnodružbene iniciative, ki si tako kot on prizadevajo za reforme. Številni so že zdaj zaskrbljeni nad tem, kakšen bo položaj po volitvah, saj je Italija z dva trilijona evrov javnega dolga za Grčijo proporcionalno najbolj zadolžena članica evroobmočja.