Četrtek,
12. 1. 2012,
10.19

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Mjanmar

Četrtek, 12. 1. 2012, 10.19

8 let, 7 mesecev

Mjanmarska vlada in uporniki manjšine Karen prekinili spopade

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Po desetletjih bojev sta mjanmarska vlada in ena najvidnejših skupin etničnih upornikov v državi podpisali dogovor o prekinitvi ognja. Gre za še en znak, da oblasti z reformami mislijo resno.

Delegacija ministrov iz prestolnice Naypyidaw in visoki predstavniki uporniške Karenske nacionalne zveze (KNU) so dogovor podpisali v mestu Hpa-an, prestolnici vzhodne province Karen, prizorišča ene najdaljših državljanskih vojn na svetu. "Predsednik (Thein Sein) je dejal, da smo mi bratje že 63 let jezni drug na drugega, in nas prosil, da damo KNU, kar želijo. Zato smo prišli sem," je tik pred podpisom pojasnil minister za priseljevanje Khin Yi.

"Tokrat niso zahtevali, da odložimo orožje" Vodilni član KNU, znan kot brigadni general Johnny, pa je izrazil optimizem in povedal: "Tokrat niso zahtevali, da odložimo orožje, želijo samo delati za enake pravice etničnih skupin. Tokrat jim verjamemo." Kot je sicer dodal, se borijo že 60 let in eno samo srečanje spora ne bo rešilo.

Vlada, ki je v Mjanmaru po desetletjih vojaške hunte prevzela oblast marca lani, skuša v okviru reform, ki naj bi končale mednarodno izolacijo države, med drugim zgladiti spore z etničnimi skupinami.

V delih Mjanmara že vse od leta 1948 divja državljanska vojna V delih Mjanmara že vse od pridobitve neodvisnosti leta 1948 divja državljanska vojna, končanje teh konfliktov - kot tudi domnevnih kršitev človekovih pravic s strani vladnih sil - pa je ena ključnih zahtev mednarodne skupnosti.

Svoje domove je moralo zapustiti na desettisoče ljudi Zaradi nasilja je moralo svoje domove v provinci Karen zapustiti na desettisoče ljudi, ki so se večinoma zatekli v begunske centre na Tajskem. Borci za človekove pravice opozarjajo, da so si oblasti v konfliktu za tarče namerno izbrale civiliste, uničevale njihove domove in cele vasi ter jih prisilno vključevale v vojsko.

V državi ostaja še vrsta nerešenih etničnih konfliktov Prekinitev ognja s KNU je pomemben korak, vendar v državi ostaja še vrsta nerešenih etničnih konfliktov. Med obetavnimi koraki, ki jih je sprejela sedanja mjanmarska vlada, so tudi pogovori z opozicijsko voditeljico Aung San Suu Kyi, ki bo lahko nastopila na aprilskih nadomestnih volitvah, ter ustavitev gradnje med ljudmi nepriljubljenega "mega" jezu, ki naj bi jo financirali s pomočjo Kitajske.

A ZDA in Evropska unija zahtevata nadaljnji napredek, preden bosta pripravljeni umakniti gospodarske sankcije, med drugim izpustitev političnih zapornikov.