Aleš Žužek

Ponedeljek,
17. 2. 2014,
12.32

Osveženo pred

11 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

milijarderji dobrodelnost

Ponedeljek, 17. 2. 2014, 12.32

11 mesecev, 1 teden

Milijarderji imajo spet polne žepe, a so postali večji skopuhi

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriški milijarderji so lani v dobrodelne namene podarili 5,6 milijarde evrov, kar je več kot leto pred tem, a precej manj kot pred krizo. Bolj radodarni so navadni Američani.

Ameriški časopis The Chronicle of Philanthropy je objavil vsakoletni pregled Philantropy 50, seznam najbolj radodarnih darovalcev. Ti so lani v dobrodelne namene darovali 5,6 milijarde evrov, kar je štiri odstotke več kot leto pred tem. Verjetno bi bile številke višje, če bi bili vključeni tudi anonimni darovalci, piše Bloomberg Businessweek.

Milijarderji se zdaj težje ločijo od svojega denarja Toda če vzamemo podatke za zadnjih 13 let, lahko opazimo, da so milijarderji zdaj manj radodarni kot pred krizo. Leta 2006 je tako samo Warren Buffet skladu Billa Gatesa in njegove žene Melinde podaril 26,4 milijarde evrov.

Če so si borze spet opomogle in napolnile žepe milijarderjem, si filantropija več kot očitno ni opomogla. Leta 2003 so imeli najbogatejši Američani po podatkih revije Forbes pod palcem 697 milijard evrov, zdaj pa se je njihovo premoženje skoraj podvojilo – na 1,46 bilijona evrov.

Nemilijarderji veliko bolj radodarni kot milijarderji Po podatkih Bloombergovega indeksa milijarderjev je 300 najbogatejših Zemljanov leta 2013 povečalo svoje bogastvo za 383 milijard evrov. Najbolj so obogateli tehnološki milijarderji, saj se jim je bogastvo lani povečalo za 28 odstotkov, med njimi največ Elonu Musku, in sicer kar za 233 odstotkov.

Zanimivo pa je, da so veliko bolj kot milijarderji radodarni nemilijarderji. Kot je pred dnevi pisal New Yorker, so lani Američani v dobrodelne namene podarili okoli 168 milijard evrov, kar precej presega 5,6 milijarde evrov, ki so jih podarili milijarderji.

So bogati preganjani tako kot Judje v nacistični Nemčiji? Tom Perkins, vlagatelj, ki ima po palcem skoraj milijardo ameriških dolarjev, je prejšnji mesec v javnosti sprožil razpravo o neenakosti, ko je kritiko bogatih primerjal s preganjanjem Judov v nacistični Nemčiji. Pozneje se je za to izjavo opravičil, a je v intervjuju vztrajal pri svojih trditvah o razredni vojni proti bogatim.

"Vas sploh kaj skrbi, da ste ločeni od realnosti?" je Perkinsa vprašala voditeljica Bloomberg TV. Perkins je odgovoril: "Ne vem, ali lahko sploh kdo odgovori na to vprašanje. Iskreno, sam ne verjamem. Dajem in sem dal milijone in milijone ameriških dolarjev celi vrsti dobrodelnih ustanov. Predvsem raznim stolicam na univerzah."

Darila visokošolskim ustanovam so sicer lani – po podatkih Council for Aid to Education – zrasla za devet odstotkov. Največ sta dobili harvardska in stanfordska univerza. Prva ima finančni sklad, vreden 23,6 milijarde evrov, vrednost sklada druge pa je 13,7 milijarde evrov.