Nemška kanclerka Angela Merkel se je zavzela za stroga pravila EU glede zaščite podatkov, medtem ko od spletnih velikanov, kot sta Google in Facebook, pričakuje transparentno delovanje.
Na mednarodni ravni bi bilo treba glede zaščite podatkov sprejeti ustrezen sporazum, je prepričana Angela Merkel, ki se zavzema tudi za to, da bi "Evropa govorila z enim glasom". Medtem ko imajo v Nemčiji dober zakon o zaščiti podatkov, to ni zaščitilo spletnih uporabnikov, je dejala. Evropske operacije Facebooka so namreč registrirane na Irskem in potemtakem podvržene irski zakonodaji, je ponazorila in dejala, da prav zaradi tega potrebujemo "enotno evropsko rešitev".
Strogo stališče Nemčije
Od spletnih podjetij, kot sta Gooogle in Facebook, medtem pričakuje, da bodo evropske države obvestili, komu predajajo podatke, je dejala. Nemčija bo na srečanju notranjih in pravosodnih ministrov konec tedna glede tega zavzela "zelo strogo stališče", je napovedala. Glede madeža, ki ga je afera z ameriškim nadzorom pustila na medsebojnih odnosih, je dejala, da z "ZDA sodelujejo v boju proti terorizmu, je pa treba zagotoviti zaščito podatkov državljanov".
Tema predvolilne kampanje
Razkritje spornega ameriškega programa je sprožilo močne odzive v Nemčiji, kjer ostajajo temni spomini na tajno policijsko dejavnost iz obdobja nacizma in komunizma v Vzhodni Nemčiji. Afera je tako postala tudi tema predvolilne kampanje, pri čemer je opozicija Merklova obtožila, da je vedela za zbiranje podatkov, ki je zadevalo tudi nemške državljane. Kanclerski kandidat socialdemokratov Peer Steinbrück je v pogovoru za časnik Bild zahteval ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije in Merklovo obtožil kršitve kanclerske prisege. "Merklova je kot kanclerka prisegla, da bo varovala Nemce. Sedaj je prišlo na dan, da so bile državljanske pravice kršene," je dejal.
Merklova nasprotuje višanju davkov
V luči bližajočih volitev je Merklova medtem dejala, da želi njena CDU tudi po volitvah nadaljevati delo v vladni koaliciji z liberalci (FDP). Potem ko so nekatere javnomnenjske raziskave pokazale, da liberalcem ne bo uspelo doseči praga za vstop v parlament, je Merklova "skoraj popolnoma prepričana" o nasprotnem. Merklova je poleg tega kritizirala davčne načrte opozicije. Kot je dejala, nasprotuje višanju davkov. "Če bomo sedaj ljudi in podjetja vznemirili z višanjem davkov katerekoli vrste, se lahko zgodi, da bomo kljub visokim davkom imeli le malo prihodkov od njih. Tega ne želimo," je dejala.
Za rešitev krize v Egiptu
Po njenih besedah niso imeli v Nemčiji še nikoli toliko prihodkov od davkov kot trenutno. Temu po njenih besedah botrujeta zelo dobra situacija na področju zaposlovanja in zaupanje gospodarstva. "In zato vodimo politiko, ki gospodarstva ne vznemirja, ki skrbi za to, da nastane še več delovnih mest," je pojasnila. Tako kot pred tem nekaj drugih držav je tudi Merklova pozvala k izpustitvi odstavljenega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija. Pozvala je tudi k temu, da strani v Egiptu skupaj poiščejo rešitev za težave v državi.