Nedelja,
24. 4. 2016,
8.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Angela Merkel Frans Timmermans begunci migranti

Nedelja, 24. 4. 2016, 8.55

8 let, 7 mesecev

Merklova, Tusk in Timmermans ob obisku Turčije hvalili begunski dogovor z Ankaro

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Nemška kanclerka Angela Merkel, predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans so ob obisku Turčije poudarili, da begunski dogovor med Brusljem in Ankaro daje rezultate.

"Naš cilj ni samo zaustaviti nezakonite migracije, temveč tudi to, da begunci dobijo več priložnosti blizu svojega doma," je na skupni novinarski konferenci na univerzi v Gaziantepu poudarila Merklova in dodala, da je zadovoljna s turškimi napori v begunskem taboru Nizip, ki so si ga ogledali in ki leži kakšnih 40 kilometrov vzhodno od Gaziantepa v bližini meje s Sirijo.

 

Merklova je pojasnila, da so projekti, ki so del begunskega dogovora med Brusljem in Ankaro in ki jih financira EU, namenjeni ustvarjanju priložnosti za vseh 2,2 milijona sirskih beguncev, ki živijo v Turčiji, in ne samo za tistih deset ali 15 odstotkov beguncev, ki živijo v turških taboriščih.

 

Zadovoljen tudi turški premier

Turški premier Ahmet Davutoglu je medtem zatrdil, da je begunski dogovor, ki določa vračanje nezakonitih migrantov z grških otokov v Turčijo, prinesel znatne rezultate in da se je število ljudi, ki dnevno nezakonito prečkajo Egejsko morje, zmanjšalo s šest tisoč novembra lani na trenutnih 130.

 

Turčija najboljši primer, kako obravnavati begunce

Tudi Tusk je dejal, da begunski dogovor, skupaj z ukrepi, ki jih je EU sprejela v sodelovanju z zahodnobalkanskimi državami ter v Grčiji, prinaša rezultate pri obvladovanju migracij. Ob tem je pohvalil Ankaro, saj naj bi obisk begunskega tabora pri Gaziantepu pokazal, da je Turčija "danes najboljši primer na svetu, kako obravnavati begunce".