Četrtek, 9. 3. 2017, 11.37
7 let, 1 mesec
Vrh EU podaljšal mandat predsedniku Evropskega sveta Tusku
Voditelji članic EU so v Bruslju še za dve leti in pol podaljšali mandat predsedniku Evropskega sveta, Poljaku Donaldu Tusku, ki tako ostaja na položaju do 30. novembra 2019. Novico je prvi sporočil luksemburški premier Xavier Bettel s tvitom: "Habemus presidentum. Srečno, Donald." Proti je bila samo Tuskova domovina Poljska.
Tusk uživa široko podporo in doslej ni bil deležen resnih kritik, razen iz domovine. Varšava je zaradi trenj med Tuskom in najvplivnejšim poljskim politikom Jaroslawom Kaczynskim tudi poskrbela za zaplet z imenovanjem alternativnega kandidata.
Podporo Tusku sta ob prihodu izrecno izrazila tako nemška kanclerka Angela Merkel kot francoski predsednik Francois Hollande. Razlogi za podporo Tusku so kontinuiteta in koherentnost, je poudaril Hollande.
Tudi slovenski premier Miro Cerar je Tuska odločno podprl. Tusk je doslej veliko storil za EU, ima pravo vizijo za naprej, predvsem pa ima posluh za države, kot je Slovenija, je premier pojasnil podporo Tusku.
Poljska zaradi Tuska ne bo podprla sklepov vrha EU
Poljska zaradi podaljšanja mandata Tusku ne bo podprla sklepov vrha EU, je danes v Bruslju povedala poljska premierka Beata Szydlo. "Moje stališče je zelo jasno. Ne bom sprejela sklepov vrha, tako da vrh ne bo veljaven," je dejala. Vnovično imenovanje Tuska na položaj predsednika Evropskega sveta je po besedah predsednice poljske vlade "zelo nevaren presedan". Ker Poljska ne bo podprla sklepov vrha, ki jih je treba sprejeti s soglasjem, bodo tokratne smernice voditeljev objavljene v obliki sporočila malteškega predsedstva.
Tusk svari Poljsko: Porušenih mostov ni več mogoče prečkati
Tusk je posvaril domovino Poljsko, ki je bila edina proti podaljšanju njegovega mandata, da porušenih mostov ni več mogoče prečkati. Izpostavil je še, da je v tem trenutku potreben zelo odgovoren in razumen pristop k razpravi o prihodnosti unije. Tusk se je po podaljšanju mandata zahvalil za izkazano zaupanje in zatrdil, da si bo še naprej prizadeval za boljšo in enotnejšo unijo, brez izjeme. "Sodelovati želim z vsako članico," je zatrdil.
Na vprašanje, kako bo po tem incidentu komuniciral s Poljsko, pa je odgovoril: "S Poljsko bom komuniciral v poljščini."
Merklova svari pred zapiranjem EU in brani idejo Evrope več hitrosti
Nemška kanclerka Angela Merkel je pred vrhom EU posvarila pred tem, da bi se Unija na gospodarskem področju zapirala sama vase, kar se dogaja ponekod drugod po svetu. Kot pomemben znak stabilnosti EU vidi ponovno izvolitev Donalda Tuska na njeno čelo, branila je tudi idejo o Evropi več hitrosti. S Turčijo želi ohraniti tesne odnose.
Merklova je Evropsko unijo pozvala k nadaljnji odprtosti do sveta. "Četudi vidimo, da se v delih sveta širijo nacionalistični in protekcionistični ukrepi, se Evropa nikoli ne sme zapreti vase, izolirati in umikati," je dejala, ne da bi poimensko omenila ZDA. Svojo odprtost mora Evropa po njenih besedah ohraniti tudi in predvsem v trgovinski politiki.
Angela Merkel je pozvala v Nemčiji živeče Turke, naj v državo ne vnašajo turških notranjepolitičnih konfliktov.
Zaradi sprememb v ameriški zunanji politiki se je zavzela za to, da več odgovornosti v varnostni politiki prevzame EU. "Kot EU moramo biti sposobni samostojnega kriznega upravljanja v svoji soseski," ne kot konkurenca, temveč kot dopolnilo zvezi Natu, je poudarila v nagovoru nemškemu parlamentu.
Pomembna odprtost za vse članice, brez izključevanja
Glede prihodnosti EU je branila svojo idejo o Evropi več hitrosti. "Naloge pred nami so prevelike, da bi v Evropi vedno lahko delovali le z najmanjšim skupnim imenovalcem," je dejala. Pomembno pri tem pa se ji zdi, da se ohrani odprtost za vse države članice in se nikogar ne izključuje. "Evropa več hitrosti vabi in ne izključuje," je še poudarila.
Dotaknila se je tudi predvidenega podaljšanja mandata predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku, ki uživa podporo v vseh članicah razen v svoji domovini. "Njegovo ponovno izvolitev vidim kot znak stabilnosti za vso Evropo in se veselim nadaljnjega sodelovanja z njim," je dejala.
Cerar verjame Junckerjevi besedi glede terana
Cerar je še poudaril, da verjame besedi predsednika Evropske komisije Jean-Clauda Junckerja glede terana. "Verjamem mu na besedo, ki mi jo je dal v Ljubljani, da bo postopek zaustavil na ta način, da se bodo še enkrat temeljito pretehtala vsa dejstva, tudi ta, ki so se na novo pojavila," je dejal.