Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in premier Vladimir Putin, ki bosta v ponedeljek zamenjala vlogi, opravljata še zadnje službene obveznosti pred odhodom s položajev.
Medvedjev je tako podpisal reformo ruskega volilnega sistema, Putin pa vodil zadnjo sejo svoje vlade.
Medvedjev je podpisal dva nova zakona
Medvedjev je podpisal nova zakona, ki ponovno uvajata neposredne volitve ruskih lokalnih županov in ukinjata pogoj, da morajo politične stranke za sodelovanje na volitvah vseh ravni razen predsedniških zbrati določeno število podpisov.
Zakona, ki sta sicer že prestala preizkus v ruskem parlamentu, sta prvi reformi, ki ju je Rusija doživela po začetku več mesecev trajajočih protirežimskih protestov. S temi se je Kremelj soočil po decembrskih parlamentarnih volitvah, ki so jih zaznamovale številne nepravilnosti.
"Ni nam uspelo narediti vsega, a smo imeli primeren delovni ritem"
Gre pa tudi za eno od zadnjih potez Medvedjeva na položaju predsednika države, ki ga bo v ponedeljek predal Putinu. Sam bo najverjetneje takoj postal novi premier in s tem na položaju nasledil Putina, ki se je na zadnji seji vlade v okviru svojega premierskega mandata kabinetu zahvalil za sodelovanje.
"V zadnjih štirih letih stvari pogosto niso šle gladko. Ni nam vedno uspelo narediti vsega, kar smo želeli, a v splošnem smo zadali primeren delovni ritem in ob tem bi vam vsem rad rekel hvala," je v poslovilnem nagovoru članom vlade dejal Putin.
Dodal je še, da se je v štirih letih, ko je vodil vlado, pogosto počutil, kot da je na "dodatnem izobraževanju", ne glede na svoje izkušnje iz dveh predsedniških mandatov med letoma 2000 in 2008.
Putin je ponosen na protikrizne ukrepe
Med največje dosežke svoje vlade Putin šteje paket protikriznih ukrepov, ki je ruskemu gospodarstvu pomagal k hitremu okrevanju in izhodu iz krize ter preprečil razvrednotenje valute, podobno tistemu iz leta 1998. Pozdravil je tudi sodelovanje med Rusijo, Belorusijo in Kazahstanom v okviru carinske unije.