Četrtek, 22. 9. 2022, 13.43
2 leti, 1 mesec
Med protesti v Iranu enajst mrtvih
V Iranu so v sredo že šesti dan zapored potekali protesti, potem ko je 22-letnica umrla v priporu, kjer je bila zaradi kršenja strogih islamskih pravil oblačenja za ženske. Po uradnih podatkih, ki so jih objavili danes, je v protestih umrlo enajst ljudi, sedem protestnikov in štirje pripadniki varnostnih sil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Iranians are so frustrated, their anger is exploding in the streets. The international community needs to support them in determining their own future. pic.twitter.com/cjYOU4HTcG
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) September 21, 2022
Medtem ko oblasti zavračajo kakršnokoli vpletenost varnostnih sil v smrti protestnikov, so glede smrti treh pripadnikov varnostnih sil v mestih Tabriz, Kazvin in Mašad v sredo povedali, da so bili ubiti s streli ali z nožem. Eden je umrl med torkovimi protesti v mestu Širaz, so poročale iranske tiskovne agencije.
In the city of Rasht, Gilan province, an elderly woman removes her headscarf and chants "death to Khamenei" (Iran's supreme leader) on day six of protests in Iran sparked by the death of #MahsaAmini in morality police custody over "improper hijab".pic.twitter.com/kz7oly9bI5
— Shayan Sardarizadeh (@Shayan86) September 22, 2022
Od začetka protestov ubitih šest protestnikov
Po poročanju tiskovne agencije Fars je bil eden od protestnikov ubit z nožem v sredo v mestu Kazvin. Iranski predstavniki so pred tem v sredo sporočili, da je bilo od začetka protestov ubitih šest protestnikov.
Agencija Fars je tudi poročala, da so oblasti od srede zvečer uvedle stroge omejitve pri uporabi interneta. Blokirale so dostop do družbenega omrežja Instagram in aplikacije za klepete Whatsapp, ki ju prebivalci najpogosteje uporabljajo, saj so v državi v zadnjih letih že blokirali številna družbena omrežja, med njimi Facebook, Telegram, Twitter in Tiktok.
The scenes in Iran are astonishing. How far will these protests go?
— Frida Ghitis (@FridaGhitis) September 20, 2022
pic.twitter.com/AJeHB0yyYB
22-letnico aretirala moralna in verska policija zaradi njene "neislamske" obleke, v petek je umrla v bolnišnici
Proteste je sprožila smrt 22-letne Mahse Amini, ki jo je 13. septembra med družinskim obiskom v iranski prestolnici Teheran aretirala moralna in verska policija zaradi njene "neislamske" obleke – ker ni nosila oziroma po nekaterih navedbah ni pravilno nosila hidžaba, ki je zapovedan po strogih islamskih pravilih oblačenja v Iranu, in jo odpeljala na policijsko postajo. V priporu je omedlela in bila tri dni v komi, preden je v petek umrla v bolnišnici.
The mass protest started in Iran after the murder of Mahsa Amini. 22 y.o. Mahsa was arrested by the "morality police" for wearing the "wrong hijab". She was beaten to death with sticks.
— Oleksandra Matviichuk (@avalaina) September 21, 2022
The main slogan is "death to the dictator", as well as "we will take back a free Iran”. pic.twitter.com/DuR9XePgvs
Načelnik policije smrt označil za "nesrečen dogodek"
Načelnik teheranske policije Hosein Rahimi je v ponedeljek njeno smrt označil za "nesrečen dogodek" in zavrnil obtožbe, da jo je policija v priporu pretepala ali z njo slabo ravnala. Aktivisti medtem trdijo, da je umrla zaradi udarca v glavo, kar oblasti zanikajo in so obljubile preiskavo.
Protesti so se začeli takoj po njeni smrti, sprva zadržano, nato pa so se razširili po vsej državi v okoli 15 mest, od prestolnice Teheran do svetega šiitskega mesta Kom. Nekatere protestnice so pred vzklikajočo množico v znak protesta snele naglavne rute in jih zažgale v kresovih ali pa so si simbolično odrezale lase.
A woman cut her hair in front of the Iranian embassy in Istanbul, Turkey, in protest of the death of Mahsa Amini, a 22-year-old woman who died while in custody of Iran's morality police. https://t.co/jofGHPXgAi pic.twitter.com/gHVv1pdGZl
— ABC News (@ABC) September 21, 2022
3