Evropa ima težave z izgubljeno generacijo, kar zadeva zaposlitev, saj je kar 23,5 odstotka mlajših od 25 let brezposelnih, v Grčiji je brez dela 60 odstotkov mladih, v Španiji pa 55 odstotkov.
V Grčiji sta trenutno brez dela skoraj dve tretjini mladih, medtem ko je stopnja brezposelnosti dosegla rekordnih 27 odstotkov. Pred krizo so se mladi Grki opisovali kot generacija za 1.000 evrov, a v današnjih razmerah bi bila tako plačana služba za številne še kako dobrodošla.
"Cela generacija dobro izobraženih mladih se počuti, da je odrinjena na stran, še posebej zato, ker je velik del nje dolgotrajno brez dela," pravi Ilias Katsoulis, profesor sociologije in politologije na atenski univerzi. Družba po njegovem mnenju v kriznih časih potrebuje prav mlade, a jim ne ponuja skoraj nič priložnosti, zato se kriza samo še poglablja.
Grško mladino rešujejo starši
Katsoulis, ki spremlja spremembe na grškem trgu dela, je sicer optimističen in računa, da se bodo mladi, ki v krizi iščejo delo v tujini, v Grčijo nekoč vrnili polni znanja, a drugi grški strokovnjaki temu preprosto rečejo beg možganov. Med njimi ekonomist Giorgios Kyrtsos, ki politikom očita drastične ukrepe brez uvida v socialne posledice, zaradi katerih izginja grški srednji razred. "To pomeni, da ne moremo več financirati naše starajoče se družbe," opozarja Kyrstos, saj mora 3,7 milijona ljudi z rednimi dohodki preživljati tri milijone upokojencev, kmalu pa se bosta ti številki verjetno izenačili.
Grško mladino naj bi za zdaj reševala tradicionalna solidarnost znotraj grških družin, kjer je še vedno nekaj vsakdanjega, da starejši člani družine preživljajo svoje otroke in vnuke. A glede na to, da vedno več starejših od 65 let išče delo, se očitno tudi družinski finančni sistem počasi sesuva.
Kako bo pomagal EU?
Tako Grčija kot Evropska komisija si prizadevata grško mladino vrniti na trg dela, zato bo EU Grkom namenil 450 milijonov evrov, ki jih bodo mesta in lokalne skupnosti lahko porabile za financiranje 100.000 kratkoročnih pogodb za mlade brezposelne. A številni so skeptični glede učinkovitosti načrta, saj so Grki precej zadržani do državnih institucij. Zavedajo se namreč, da brez članstva v pravi politični stranki ne bodo dobili dobre službe v javni upravi, zato upada tudi zaupanje v državne institucije. Po mnenju Katsoulisa je to tudi razlog za to, da so številni na zadnjih volitvah glas oddali za ekstremistične stranke.
Izgubljena generacija
Brezposelnost mladih tako postaja eden najočitnejših simptomov krize v evroobmočju, saj kar 23,5 odstotka mlajših od 25 let, ki se ne izobražujejo več, nima dela. Najhuje je v Grčiji in Španiji, v drugi je brezposelnost mladih 55-odstotna, medtem ko je v Nemčiji zgolj 7,6-odstotna, najnižja v EU-ju, kar poznavalci pripisujejo dolgemu izobraževanju in številnim pripravništvom.
Špancem bo pomagala Nemčija
EU namerava do leta 2020 za ustvarjanje kariernih priložnosti za evropsko mladino nameniti šest milijard evrov, Španci pa si lahko pomoč obetajo tudi od Nemcev, s katerimi so podpisali pogodbo, v okviru katere bo vsako leto 5.000 Špancev, mlajših od 25 let, lahko vstopilo na nemški trg dela prek pripravništev in drugih začetniških služb.
V Nemčiji je namreč trenutno 33.000 praznih pripravniških mest, ki so jih Nemci pripravljeni zapolniti tudi s tujci. Poleg zaposlovanja mladih Špancev bodo Nemci Špancem pomagali vzpostaviti tudi sistem praktičnega usposabljanja med študijem, ki je po mnenju Nemcev pravi odgovor za brezposelno mladino.