Bivši voditelji treh držav z območja nekdanje Jugoslavije so ocenili, da bi se morala mednarodna skupnost oziroma Evropska unija bolj angažirati v Bosni in Hercegovini za rešitev politične krize.
Bivša predsednika Slovenije in Hrvaške, Milan Kučan in Stipe Mesić, ter donedavni premier Črne gore Milo Djukanović so v nedeljo na konferenci v Črni gori soglašali, da je vprašanje BiH ključnega pomena in da je od rešitve tamkajšnje krize odvisna tudi stabilizacija razmer v regiji ter tempo vključevanja regije v EU.
Kučan: Bruselj nima pravice govoriti, da mir zadošča
Kučan je na konferenci z naslovom "Balkanska pobuda za krepitev družb jugovzhodne Evrope" v črnogorskih Bečićih ocenil, da Bruselj nima pravice govoriti, da mir zadošča. "Daleč od tega. Bruselj se mora veliko bolj angažirati, ker je treba BiH za razliko od drugih držav v regiji veliko bolj usposobiti za sprejem v EU. Če tega ne bodo storili, bo BiH zaostajala, ob tem pa bo vse manj zavedanja, da je treba rešitev za probleme iskati znotraj BiH," je dejal.
"Rešitev je v obnovi daytonskega sporazuma ali ustave"
Bivši hrvaški predsednik Mesić je ocenil, da je treba rešitev za BiH iskati v "obnovi daytonskega sporazuma ali ustave" ter izpostavil, da morajo "izgubiti tisti, ki mislijo, da je entitete mogoče spremeniti v države".
Poudaril je, da je Zagreb Hrvatom v BiH poslal jasno sporočilo, da je njihova država BiH, glavno mesto pa Sarajevo in opozoril, da takšnega sporočila Beograda Srbom v BiH še ni bilo slišati. "Slišali smo sporočilo o enotnosti in celovitosti BiH, vendar v vsem podpirajo predsednika Republike srbske Milorada Dodika, to pa sta dve različni zadevi, ker Dodik ne priznava BiH," je dejal Mesić.
Djukanović: Problem "številka ena" v regiji
Vodja črnogorske vladne Demokratske stranke socialistov in bivši črnogorski premier Djukanović se je strinjal, da je problem BiH najbolj pomemben, torej "številka ena" v regiji.
"Evropa Balkana še vedno ne vidi kot priložnost, ampak kot problem"
Mednarodna skupnost je po njegovi oceni v zadnjih letih v BiH "bolj vadila strogost, kot da bi si konstruktivno prizadevala za usposobitev institucij v BiH, da prevzamejo odgovornost za svojo prihodnost". V tem smislu mednarodna skupnost ni izpolnila pričakovanj, je dejal, a pristavil, da je del odgovornosti tudi na sami BiH. "Evropa Balkana še vedno ne vidi kot priložnost, ampak kot problem," je še izpostavil Djukanović.