Ponedeljek, 17. 2. 2020, 13.24
4 leta, 9 mesecev
Koronavirus: slovenski potniki z ladje morda že v sredo #video
Slovenski državljani na ladji za križarjenje Diamond Princess, ki je zaradi izbruha koronavirusa v karanteni v Jokohami na Japonskem, se počutijo dobro in nimajo zdravstvenih težav, so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Če bodo zdravi, bodo z ladje morda lahko odšli že v sredo.
Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je slovensko veleposlaništvo v Tokiu ves čas v stiku s šestimi slovenskimi potniki na ladji, pretekli konec tedna pa so od japonskih oblasti pridobili podatke o možnosti za njihovo čimprejšnjo vrnitev v domovino.
Zdravi potniki bodo lahko ladjo zapustili od srede naprej, pred odhodom pa bodo morali opraviti še zdravniški pregled, na katerem bodo dobili potrdilo o negativnem testu, so sporočili z zunanjega ministrstva.
O možnostih vrnitve Slovencev tudi z drugimi državami
Kot so dodali, sta veleposlaništvo in konzularna služba že v stikih z agencijo, ki je organizirala potovanje, da čim prej uredi vrnitev potnikov v Slovenijo. O možnosti vrnitve slovenskih potnikov v Evropo se po navedbah MZZ nadaljujejo pogovori tudi z nekaterimi državami članicami EU, ki imajo svoje državljane na ladji in proučujejo možnosti za njihovo čimprejšnjo vrnitev v Evropo.
Diamond Princess je v karanteni od 4. februarja. Japonsko ministrstvo za zdravje je danes sporočilo, da je bilo na testu za koronavirus pozitivnih še 99 ljudi na ladji, s čimer se je skupno število okuženih povečalo na 454. Med 99 novimi primeri je 43 japonskih državljanov. Po poročanju japonskih medijev gre za 85 potnikov in 14 članov posadke. Japonske zdravstvene oblasti so do zdaj opravile teste za koronavirus pri 1.723 od okoli 3.700 potnikov in članov posadke na križarki.
WHO: Novi podatki o koronavirusu potrjujejo upadanje števila okužb
Število novih okužb s koronavirusom na Kitajskem upada, a je še prezgodaj, da bi lahko potrdili, da se bo trend upadanja okužb nadaljeval, so sporočili iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), piše STA.
Pri WHO so proučili kitajsko medicinsko poročilo, v katerem so analizirali več kot 44 tisoč primerov covid-19, ki nakazujejo, da število novih okužb upada, piše STA. "Prezgodaj je še za potrditev, da se bo upadanje nadaljevalo. Še vedno so na mizi vsi scenariji," je dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesu.
Iz poročila je še razvidno, da 80 odstotkov bolnikov kaže le blage znake bolezni, 14 odstotkov jih trpi hujše simptome, kot je na primer pljučnica, pet odstotkov pa jih je v kritičnem stanju. Zaradi bolezni umreta dva odstotka bolnikov. Je pa pri otrocih zelo malo primerov bolezni, so dodali. Z izjemo province Hubei, kjer je v mestu Wuhan konec decembra izbruhnil virus, je število okužb v drugih delih Kitajske razmeroma stabilno, je pojasnil vodja programov za nujne zdravstvene ukrepe pri WHO Michael Ryan, še navaja STA.