Organizacija Human Rights Watch opozarja, da so kitajske oblasti v zadnjih sedmih letih preselile več kot dva milijona Tibetancev.
V najnovejšem poročilu je organizacija Human Rights Watch zapisala, da je med tema dvema milijonoma Tibetancev tudi več sto tisoč nomadov, ki pa so jih prisilili k življenju v t. i. socialističnih vaseh. Raziskovalci organizacije, ki so oblikovali poročilo, so po poročanju BBC-ja prepričani, da je edini razlog prisilne preselitve Tibetancev to, da želijo nad njimi večji nadzor. Pri tem pa kitajska vlada zanika, da so preselitve prisilne.
V vasi so naselili predstavnike komunistične stranke
Human Rights Watch je objavil fotografije množičnega uničenja vasi in ponovne gradnje na istem mestu, v tem primeru so zgradbe postavljene druga ob drugi in v ravni liniji. "Vlada je v vsako od vasi tibetanske avtonomne regije imenovala enega od predstavnikov komunistične stranke," je po poročanju BBC-ja dejal Nicholas Bequelin, raziskovalec pri Human Rights Watch. "Tem predstavnikom so naročili, naj jedo, živijo in delajo s prebivalci, pri čemer nadzorujejo njihovo politično mišljenje in identificirajo tiste, ki niso zvesti stranki," je dodal.
Kitajska še poostrila nadzor nad Tibetanci
Kitajska vlada sicer že več let zatrjuje, da je v Tibet vložila več milijard dolarjev, zato da bi okrepila njegovo gospodarstvo in izboljšala tibetanski način življenja, kljub temu pa napetosti ostajajo. Samo v zadnjih štirih letih se je zažgalo 117 Tibetancev, 90 jih je umrlo. Zaradi pogostih samozažigov pa je kitajska vlada še poostrila nadzor nad celotnim tibetanskim območjem.