Petek,
17. 5. 2013,
9.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Katar

Petek, 17. 5. 2013, 9.05

8 let, 7 mesecev

Katarske milijarde za sirske upornike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V zadnjih dveh letih je Katar, ki je sicer bogato z nafto, namenil več kot tri milijarde ameriških dolarjev za podporo upora proti sirskemu režimu Bašarja Al Asada.

Katar je s tolikšno vsoto vsekakor v samem vrhu držav, ki pomagajo sirskim upornikom, vendar pa ga že prehiteva Savdska Arabija, ki je postala glavni denarni vir sirskih upornikov, piše Financial Times.

Katarska pomoč sirskim upornikom, čeprav finančna, je zasenčila vso pomoč, ki jo sirskim upornikom dajejo zahodne države. Voditelji sirskih upornikov so v preteklih tednih za Financial Times razkrili podrobnejšo vlogo Katarja v sirskem uporu. Ta majhna država je največji donator politične opozicije, ki je poskrbel za radodarne svežnje pomoči za begunce. Nekateri ocenjujejo, da Katar prispeva tudi do 50 tisoč dolarjev na begunca in njegovo družino.

Katarski viri trdijo, da je vsota presegla tri milijarde Septembra so številni uporniki v Alepu v Siriji prejeli 150 ameriških dolarjev, ki jih je izplačal ravno Katar. Viri blizu katarske vlade so za Financial Times povedali, da so sirskim upornikom dali tudi do tri milijarde ameriških dolarjev, medtem ko uporniki in diplomatski viri trdijo, da je Katar za Sirijo namenil le kakšno milijardo.

Za Katar je intervencija v Siriji del njegove agresivne politike, s katero želi pridobiti mednarodno prepoznavnost, in le zadnje poglavje v poskusu, da bi se prikazal kot pomemben igralec v regiji. V preteklosti je svojo pomembno vlogo v regiji poskušal dokazati s podpiranjem libijskih upornikov, ki so leta 2011 strmoglavili takratnega libijskega predsednika Moamerja Gadafija.

Katar vodita pragmatizem in oportunizem, ne ideologija Glede na podatke stockholmskega mednarodnega raziskovalnega inštituta miru, ki spremlja predajo orožja, je Katar v Sirijo poslal tudi orožje. V Turčijo je poslal kar 70 vojaških letal z orožjem, od tam pa je orožje pot našlo v Sirijo, piše Financial Times. Katarsko pomoč bolj kot pragmatizem in oportunizem vodi ideologija. Katar je bil namreč večkrat vpleten v polarizirano politiko regije, s čimer je bil deležen kar nekaj kritik. "Ne moreš kupiti revolucije," je povedal katarski poslovnež, sicer privrženec opozicije.

Katarska podpora islamističnim skupinam v arabskem svetu je spodbudila tudi rivalstvo s Savdsko Arabijo. Hamad bin Kalifa Al Tani, katarski emir, želi namreč postati Gamal Abdel Naser arabskega sveta, je za Financial Times razkril eden od arabskih politikov.