Sreda, 30. 10. 2024, 6.35
1 dan, 4 ure
Kamala Harris znova posvarila pred Trumpom in pozvala k enotnosti
Demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris je v torek zvečer nagovorila množico privržencev na travniku pred Belo hišo. Posvarila je pred željo svojega protikandidata Donalda Trumpa po "nenadzorovani oblasti" in obljubila, da bo kot predsednica upoštevala tudi tiste Američane, ki se ne strinjajo z njo. Medtem je kampanjo Kamale Harris podprla tudi hči nekdanjega republikanskega predsednika ZDA Georgea Busha mlajšega Barbara Pierce Bush.
Harris je v nagovoru združila opis svojega političnega programa in kritike na račun republikanskega protikandidata. "Zamislite si Trumpa, ki prvi dan v Beli hiši blodi o svojih političnih nasprotnikih in naklepa maščevanje, ali pa mene, ki bom od prvega dne delala za vas," je dejala zbrani množici.
Poudarila je, da zanjo tisti, ki se ne strinjajo z njo, niso sovražniki, temveč jim bo dala prostor za mizo in poslušala njihove pripombe.
Pričakovali 40 tisoč ljudi, zbralo se jih je skoraj 80 tisoč
Spomnila je na številne znane republikance, ki podpirajo njeno kandidaturo, in na svarila nekdanjih uslužbencev Trumpove vlade. Američane je posvarila, da se jim s Trumpom obetajo nova štiri leta kaosa in med drugim tudi izguba zdravstvenega zavarovanja, ki so ga pridobili z reformo predsednika Baracka Obame.
Organizatorji prireditve so na travniku Ellipse, od koder je Donald Trump 6. januarja 2021 svoje privržence poslal v napad na kongres, pričakovali okrog 40 tisoč ljudi, vendar se jih je po poročanju lokalnih medijev tam zbralo skoraj 80 tisoč.
Podpora hčere nekdanjega republikanskega predsednika ZDA Georgea Busha
Medtem je kampanjo Kamale Harris podprla tudi hči nekdanjega republikanskega predsednika ZDA Georgea Busha mlajšega Barbara Pierce Bush, ki je konec prejšnjega tedna sodelovala pri prepričevanju volivcev v ključni zvezni državi Pensilvaniji, poroča ameriška revija People.
"Upam, da bo Harris našo državo premaknila naprej in zaščitila pravice žensk," je 42-letna Pierce Bush med drugim dejala po srečanju z volivci v Pensilvaniji.
Njen oče in nekdanji predsednik ZDA George W. Bush mlajši letos znova ni podprl nobenega predsedniškega kandidata – tega ni storil vse od leta 2016, odkar republikansko stranko vodi Donald Trump.
Trump je že leta 2016 ostro kritiziral odločitev Busha mlajšega za vojno proti Iraku, ki jo je sprožil leta 2003, in napadal njegovega brata Jeba Busha, ki se je leta 2016 potegoval za republikansko predsedniško nominacijo.
Kandidaturo Kamale Harris sta med republikanci podprla tudi nekdanji podpredsednik ZDA Dick Cheney in njegova hči Liz Cheney, nekdanja kongresnica iz Wyominga. Trump je konec prejšnjega tedna na zborovanju v Michiganu oba označil za vojna hujskača.
Spomnila je na številne znane republikance, ki podpirajo njeno kandidaturo, in na svarila nekdanjih uslužbencev Trumpove vlade.
Napolnil dvorano Madison Square Garden
Trump se je medtem v torek še vedno otepal negativnih posledic svojega velikega nedeljskega zborovanja v newyorški dvorani Madison Square Garden.
Nastop komika Tonyja Hinchcliffa na Trumpovem zborovanju je v torek na televiziji Fox News kritizirala tudi nekdanja republikanska predsedniška kandidatka Nikki Haley, ki je skupaj s številnimi republikanci izrazila začudenje nad žalitvami pomembnega dela volilnega telesa. Hinchcliffe je namreč Portoriko označil za plavajoči otok smeti. Drugi govorniki so grdo zmerjali Harris, Trump pa je ponovil grožnje "notranjim sovražnikom".
Trump je v medijskih izjavah v torek trdil, da je bilo zborovanje v New Yorku polno ljubezni, in se pretvarjal, da še nikoli ni slišal za Hinchcliffa, ki je s svojo izjavo med drugim užalil več sto tisoč volivcev v ključni zvezni državi Pensilvaniji.
Volilne prevare v Pensilvaniji?
Trump je v torek najprej opravil svoje lastno manjše zborovanje doma na Floridi na posestvu Mar a Lago, kjer je dejal, da Harris širi sovraštvo in delitve. Kasneje je odpotoval v Allentown v Pensilvanijo, pred tem pa na svojem družbenem omrežju Truth Social zapisal, da se v Pensilvaniji že dogajajo volilne prevare.
Trump nikoli ni priznal poraza na volitvah 2020, ampak je vlagal neuspešne tožbe proti volilnim izidom, glede na zvezno obtožnico posebnega tožilca Jacka Smitha pa naklepal, da ostane na oblasti z razveljavitvijo volilnih izidov. Trump tudi tokrat ni povedal, ali bo sprejel izid volitev, če ne bo zmagal.
V ZDA je doslej po podatkih podjetij za obdelavo volilnih podatkov predčasno v živo ali po pošti volilo že več 50 milijonov ljudi, kar je skoraj tretjina celotne volilne udeležbe leta 2020. Američani ne poznajo predvolilnega molka, zato bosta Trump in Harris nadaljevala kampanjo in oglasi vse do 5. novembra.