Ponedeljek, 5. 1. 2015, 15.36
8 let, 7 mesecev
Islamska država z novim propagandnim videom
Islamska država je v nedeljo objavila nov video, v katerem nastopa britanski novinar John Cantlie, ki je že več kot dve leti v ujetništvu skrajnih islamskih skupin. Nekateri zahodni mediji, med njimi novičarski portal Vice News, so video, pod avtorstvo katerega se je podpisal islamistični medij AlHayat Media Center, označili za propaganden prispevek.
"Mosul je starodavno trgovsko mesto in sunitska provinca, kot je bila pred ameriško invazijo in preden so proiranske vlade v Iraku spremenile politični zemljevid," se glasi vsaj na videz sproščeni nagovor Cantlieja gledalcem, preden se novinar in kamera spustita na ulice.
Mimogrede, po besedah nemškega novinarja Jürgena Tödenhoferja, ki je z islamisti kot prvi zahodni novinar nedavno preživel deset dni, je v mestu sicer le kakšnih pet tisoč borcev Islamske države, a lahko ti zaradi svojega zloveščega slovesa to dvomilijonsko življenjsko stičišče Iračanov povsem obvladujejo.
Novinar se ustavi v otroški bolnišnici, kjer, navaja, "kljub bombam Islamska država zmore opravljati bolnišnične stvari …". Na glas prebere tudi članke medijske mreže CNN in portala Wikipedia, oboje označi za zahodno propagando.
Triinštiridesetletni Britanec se znajde tudi v kadru, ko upravlja motor, na katerem je skupaj s policistom, ki ima na rami puško. "Zdi se, da je policija skoraj odveč, kljub temu da je tukaj močno prisotna," v kamero med drugim pove Cantlie, ki izreče pohvalo, da je v mestu zelo malo kriminala.
Cantlie med drugim "ugotavlja", koliko ozemlja nadzoruje Islamska država. Po različnih ocenah naj bi sicer na ozemlju, nad katerim imajo v Siriji in Iraku roko islamisti, živelo med osem in deset milijonov ljudi.
Cantlie je eden od številnih Zahodnjakov, ki so v ujetništvu islamistov, nekatere od njih so ti pred kamerami usmrtili. Poleg Jamesa Foleyja so islamisti obglavili še Američana Stevena Sotloffa in Petra Kassiga ter Britanca Davida Hainesa in Alana Henninga.
V enem izmed predhodnih videov, izdanem pred nekaj meseci, je Cantlie hvalil obravnavo v ujetništvu, a nekdanji ujetniki trdijo drugače. Islamisti naj bi jih mučili, stradali in se nad njimi izživljali z zloglasno tehniko vodnega deskanja (waterboarding, op. a.), zaradi katere so pred leti na zelo slab glas prišli Američani.