Torek, 13. 5. 2025, 16.09
1 ura, 37 minut
ICAO uradno potrdil: Rusija odgovorna za sestrelitev letala MH17

Odločitev ICAO odpira vrata za morebitna pogajanja o reparacijah in dodatne pritiske mednarodne skupnosti na Rusijo.
Mednarodni svet za civilno letalstvo (ICAO) je razsodil, da je Rusija odgovorna za sestrelitev letala Malaysian Airlines MH17 nad vzhodno Ukrajino leta 2014. Umrlo je vseh 283 potnikov in 15 članov posadke na krovu. Med žrtvami je bilo 193 Nizozemcev, 27 avstralskih državljanov in 43 Malezijcev. Letalo je bilo sestreljeno med spopadi med proruskimi separatisti in ukrajinskimi silami. Avstralska zunanja ministrica Penny Wong je v odzivu na odločitev danes dejala, da je svet ICAO potrdil temeljno načelo, da orožja ni dovoljeno uporabljati proti civilnim letalom.
Letalo Boeing 777 družbe Malaysia Airlines, znano pod številko poleta MH17, je bilo 17. julija 2014 na poti iz Amsterdama v Kuala Lumpur, ko je bilo sestreljeno na vzhodu Ukrajine. Umrlo je vseh 283 potnikov in 15 članov posadke na krovu. Med žrtvami je bilo 193 Nizozemcev, 27 avstralskih državljanov in 43 Malezijcev.
Letalo je glede na ugotovitve preiskovalcev sestrelila raketa buk ruske izdelave, ki so jo na območje v Ukrajini pod nadzorom proruskih upornikov pripeljali iz Rusije. Moskva te ugotovitve zavrača in vseskozi zanika vpletenost v incident.
Avstralija in Nizozemska si že vrsto let prizadevata, da bi se odgovorni za sestrelitev znašli za rešetkami.
Rusija odločitve sodišča ne sprejema
Leta 2022 so nizozemski sodniki v njihovi odsotnosti obsodili dva ruska in enega ukrajinskega državljana zaradi umora. Med obsojenimi so bili Sergej Dubinskij, Leonid Karčenko in Igor Girkin, ki so prejeli dosmrtne kazni. Rusija je odločitev sodišča označila za škandalozno in napovedala, da svojih državljanov ne bo izročila.
Drugi postopek sta Amsterdam in Canberra leta 2023 skupaj sprožila pred Mednarodno organizacijo civilnega letalstva (ICAO) s sedežem v Montrealu.
Ta je v ponedeljek sporočila, da so zahtevki Avstralije in Nizozemske dejansko in pravno utemeljeni. "Rusija pri sestrelitvi letala družbe Malaysia Airlines ni izpolnila svojih obveznosti po mednarodnem letalskem pravu," je agencija zapisala v izjavi za javnost, objavljeni v ponedeljek zvečer. Po navedbah ICAO je to prvič v zgodovini, da je svet agencije odločal o utemeljenosti spora med državami članicami.
ICAO – brezzobi tiger?
Avstralija in Nizozemska sta pozdravili odločitev in svet ICAO pozvali, naj določi pravna sredstva.
Avstralska zunanja ministrica Penny Wong je v odzivu na odločitev danes dejala, da je svet ICAO potrdil temeljno načelo, da orožja ni dovoljeno uporabljati proti civilnim letalom. "To je zgodovinski trenutek v prizadevanju za resnico, pravico in odgovornost za žrtve sestreljenega letala ter njihove družine in bližnje," je poudarila.
Nizozemski zunanji minister Caspar Veldkamp je odločitev ICAO označil za ključen korak k resnici in pravičnosti. Poudaril je, da gre za jasno sporočilo mednarodni skupnosti, da kršitev mednarodnega prava ne bo ostala nekaznovana. Avstralska zunanja ministrica Penny Wong je prav tako pozvala Rusijo, naj sprejme odgovornost in plača odškodnino.
Čeprav ICAO nima izvršilne moči, ima velik moralni vpliv in postavlja globalne standarde v civilnem letalstvu. Organizacija s 193 članicami je danes z odločitvijo o krivdi Rusije poslala sporočilo, da mora vsaka država spoštovati pravila mednarodnega prava. Odločitev tudi odpira vrata za morebitna pogajanja o reparacijah in dodatne pritiske na Rusijo s strani mednarodne skupnosti.