Torek,
15. 7. 2014,
18.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

hrvaški sabor partnerstvo

Torek, 15. 7. 2014, 18.15

8 let, 7 mesecev

Hrvaški sabor potrdil zakon o istospolnem partnerstvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vladajoča levosredinska večina v hrvaškem saboru je ob koncu poletne seje zavrnila vse amandmaje opozicije in potrdila nova zakona o delu in življenjskem partnerstvu istospolnih oseb.

Vladajoča večina ni sprejela nobenega izmed skoraj 80 amandmajev opozicije, prav tako so zavrnili amandmaje HDZ pri končnem besedilu zakona o življenjskem partnerstvu, ki istospolnim parom omogoča enake pravice kot heteroseksualnim parom, vključno z registracijo zveze pred matičarjem. Otrok ne bodo mogli posvojiti.

HDZ je zahtevala ugovor vesti za matičarje, kot tudi brisanje določila o otrocih v istospolnih družinah. Največja opozicijska stranka je tudi vztrajala, da bi zakon izrecno prepovedal pravico istospolnih partnerjev do posvojitve otrok. Zakon omogoča, da homoseksualna partnerja lahko skrbita za otroke, če gre za otroke iz njihovih prejšnjih skupnosti.

Zavrnili so tudi amandma poslancev iz vrst vladajoče koalicije, ki so zahtevali, da bi tudi istospolni partnerji lahko posvojili otroke. "Menimo, da je zakon poskus demokratičnega kompromisa med vrednostnimi stališči in pogledi na svet, ki trenutno ustvarjajo napetosti v hrvaški družbi," je pojasnil minister za upravo Arsen Bauk.

Delodajalci bodo lahko zahtevali, da zaposleni delajo tudi več kot 60 ur tedensko Opozicija je opozorila, da nova delovna zakonodaja krepko zmanjšuje pridobljene pravice delavcev. Med drugim bodo delodajalci lahko zahtevali, da zaposleni delajo tudi več kot 60 ur tedensko, delavce pa bodo lahko prepustili drugim povezanim družbam. V slabšem položaju bodo tudi delavci, ki jim službe zagotavljajo različne agencije za zaposlovanje, kot tudi ženske, predvsem nosečnice in mlade matere.

Poslanci HDZ so bili danes zadržani tudi do odločitve večine kolegov, da bodo zahtevali oceno ustavnega sodišča o usklajenosti referendumskega vprašanja o višjem pragu pri uresničevanju pravice narodnih manjšin do dvojezičnosti v lokalnih skupnostih. Na Hrvaškem so omenjeno pobudo imenovali referendum proti cirilici.

Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja je sredi lanskega decembra saboru izročil več kot 600.000 podpisov državljanov, ki so podprli pobudo, da bi manjšine za uveljavitev svojih pravic, kot so dvojezični napisi na javnih površinah in ustanovah, po novem potrebovale absolutno večino in ne več le podpore tretjine prebivalcev.

Saborski odbor za ustavo je ocenil, da referendumsko vprašanje nasprotuje hrvaški ustavi kot tudi hrvaški pristopni pogodbi z EU. Čeprav so člani HDZ na seji odbora podprli takšno oceno, so bili pri glasovanju zadržani.