Nedelja,
22. 5. 2011,
17.52

Osveženo pred

1 leto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Hamas mir

Nedelja, 22. 5. 2011, 17.52

1 leto

Hamas poziva palestinske oblasti k premisleku glede mirovnega procesa z Izraelom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada palestinskega gibanja Hamas na območju Gaze je palestinske oblasti na Zahodnem bregu pozvala, naj preučijo svoje stališče do mirovnih pogajanj z Izraelom.

Do poziva prihaja dva dni po tem, ko je izraelski premier Benjamin Netanjahu zavrnil predlog predsednika ZDA Baracka Obame, da naj se Izrael umakne na meje pred letom 1967.

"Izrael nadaljuje sovražno politiko" "Palestinske oblasti pozivamo, naj resno premislijo in ponovno preučijo svoja stališča," je sporočilo zunanje ministrstvo v Gazi, ki ga vodi Hamas. Izjave, ki jih je v petek v Washingtonu dal premier Netanjahu, po mnenju ministrstva v Gazi jasno kažejo, "da Izrael nadaljuje sovražno politiko, ki zavrača vsakršno miroljubno rešitev v kakršnikoli obliki in vsebini".

"Za Netanjahuja je prednostna naloga gradnja novih naselbin, priključitev še več ozemelj in sprememba demografske sestave palestinskih ozemelj, da bi vsilil izvršena dejstva na terenu," je v izjavi zapisalo ministrstvo.

Hamas se zavzema za palestinsko islamsko državo Hamas zavrača priznanje pravice obstoja izraelske države in se zavzema za palestinsko islamsko državo, ki bi se raztezala od reke Jordan do Sredozemskega morja.

Neposredna mirovna pogajanja med vlado premiera Netanjahuja in palestinskim predsednikom Mohamedom Abasom so bila lani jeseni prekinjena, potem ko Izrael ni izpolnil zahtev Palestincev, naj podaljša moratorij na gradnjo judovskih naselbin na Zahodnem bregu.

Hamas in sekularno gibanje Fatah predsednika Abasa sta bila več let v sporu, zaradi česar je prišlo do razkola med Palestinci v Gazi in na Zahodnem bregu. V začetku tega meseca pa sta gibanji formalno zakopali bojno sekiro in tako potrdili spravni dogovor, ki med drugim predvideva oblikovanje skupne prehodne palestinske vlade, ki bi jo vodili neodvisni politiki, v letu dni pa naj bi sledile predsedniške in parlamentarne volitve.