Grški parlament se je danes sešel še zadnjič pred novimi predčasnimi parlamentarnimi volitvami 17. junija.
Poslanci so za svojega predsednika simbolično izvolil Virona Polidorasa, že v soboto pa bo predsednik države Karolos Papuljas parlament tudi formalno razpustil in uradno razpisal nove volitve.
Po predčasnih volitvah 6. maja propadli vsi poskusi sestave koalicije
Še ene predčasne volitve so bile v Grčiji nujne, potem ko so po predčasnih parlamentarnih volitvah 6. maja propadli vsi poskusi sestave koalicije. Papuljas je zato s predsedniki večjih strank dosegel dogovor, da bo vlado do 17. junija vodila prehodna vlada. Njena edina naloga pa bo državo pripraviti na še ene volitve, že druge slabih dveh mesecih.
Grki znova bolj naklonjeni proevropskim strankam
Grki so 6. maja kaznovali tradicionalne stranke, ki so se v minulih mesecih v zameno za mednarodno finančno pomoč zavezale k bolečim varčevalnim ukrepom, kot sta Nova demokracija in Pasok, in nagradili doslej neopazne stranke, ki nasprotujejo mednarodnemu programu pomoči in varčevalnim ukrepom.
Čeprav je še pred dnevi kazalo drugače, pa danes objavljena javnomnenjska raziskava napoveduje, da se proevropsko usmerjenim strankam na novih volitvah obeta boljši rezultat kot na volitvah 6. maja.
Nemška kanclerka Angela Merkel je kasneje v telefonskem pogovoru z grškim predsednikom Karolosom Papuljasom predlagala, da bi v Grčiji 17. junija ob predčasnih parlamentarnih volitvah pripravili tudi referendum, na katerem bi se Grki izrekli o tem, ali želijo ostati v območju evra, so sporočili iz urada začasnega grškega premiera Panajotisa Pikramenosa. Ob tem so dodali, da je "jasno, da to vprašanje presega pristojnosti prehodne vlade".
"Informacije, da je kanclerka predsedniku predlagala referendum, so napačne"
Tiskovna predstavnica Merklove je nato te navedbe zanikala. "Informacije, da je kanclerka predsedniku Karolosu Papuljasu predlagala referendum, so napačne," je dejala. Italijanska tiskovna agencija Ansa je medtem navedla drugega tiskovnega predstavnika Merklove, Georga Streiterja, ki je dejal, da omenjeno ni res in da je bil pogovor zaupne narave.
Merklova pred tem odločno nasprotovala zamisli o pripravi referenduma
Nemška kanclerka je pred tem odločno nasprotovala zamisli o pripravi referenduma o tem vprašanju, ki ga je oktobra lani predlagal socialist, takratni grški premier George Papandreu. Ta je bil nato prisiljen k odstopu, potem ko so ga zapustili lastni poslanci, ki so nasprotovali varčevalnim ukrepom, ki so jih zahtevali Evropska unija, Mednarodni denarni sklad in Evropska centralna banka v zameno za mednarodno posojilo.
Kanclerka izrazila podporo naporom Grčije pri preseganju gospodarske krize
V današnjem telefonskem pogovoru s Papuljasom je nemška kanclerka izrazila podporo naporom Grčije pri preseganju gospodarske krize. Poudarila je še, da je Bruselj pripravljen preučiti politike, ki bi lahko vzpodbudile rast in ustvarjanje delovnih mest v Evropi.
Vzpodbujanje gospodarske rasti bo tudi glavna tema izrednega evropskega vrha 23. maja v Bruslju, so še sporočili iz urada začasnega premiera Panajotisa Pikramenosa.