Petek,
5. 7. 2013,
10.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

nadzor Francija prisluškovanje

Petek, 5. 7. 2013, 10.10

8 let, 7 mesecev

Francija zanikala prisluškovanje državljanom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Francoska vlada je zanikala, da izvaja obsežen nadzor na spletu in nad telefonskimi klici ter da zbira podatke o elektronski komunikacijah francoskih državljanov.

Zgodbo je razkril francoski časnik Le Monde, ki je pisal, da francoska tuja obveščevalna služba DGSE nadzira spletno in telefonsko komunikacijo v Franciji in tujini. Za zdaj sicer še ni popolnoma jasno, ali gre program nadzora in zbiranja podatkov v Franciji dejansko tako daleč kot sporna Prizma v ZDA.

Po navedbah neimenovanih virov blizu francoskemu premieru Jean-Marcu Ayraultu so očitki, ki jih je Le Monde objavil in v katerih je francoski nadzor primerjal z ameriškim vohunskim programom Prizma, nepravilni. Prestrežene informacije naj bi pokazale, kdo je komuniciral s kom, vsebine komunikacij pa ne. Neimenovani viri so za Le Monde povedali, da je obveščevalna služba izvajala le "varnostno prestrezanje".

Operacija zunaj zakona in nad vsakim nadzorom Gre za operacijo, ki "je zunaj zakona in nad vsakim ustreznim nadzorom", je pisal Le Monde. Do podatkov – elektronske pošte, kratkih sporočil, izpiskov telefonskih klicev, prijav na Facebooku in Twitterju – na superračunalniku DGSE-ja imajo dostop druge francoske obveščevalne agencije. Pod nadzorom DGSE-ja so tako komunikacije v Franciji kot med Francijo in tujino.

Namen programa je razkriti teroristične celice, a ker je tako obsežen, se lahko pod nadzorom znajde vsak Francoz, in to kadarkoli. Zbrani podatki se hranijo na superračunalniku v kleti na sedežu DGSE-ja v Parizu.