Torek,
31. 7. 2012,
12.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Kitajska Filipini

Torek, 31. 7. 2012, 12.31

8 let, 7 mesecev

Filipinci prodajajo Južno kitajsko morje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Zaradi raziskav o vsebnosti nafte in plina filipinska vlada načrtuje prodajo treh področij Južno kitajskega morja.

Številna domača in tuja podjetja, med njimi tudi francoski energetski velikan Total, ameriški Exxon in nizozemsko-britanska multinacionalka Shell, se lahko udeležijo avkcije za prodajo morskih teritorijev. Filipinska vlada na ta način želi zmanjšati svojo odvisnost od uvoza energije, vendar so teritoriji, ki jih prodaja v regiji, vir velikih napetosti, saj si jih lasti tudi več drugih držav. Za področja, ki jih Filipinci prodajajo, so nedavno odkrili, da so nahajališča zemeljskega plina, a prav te si lastijo tudi Kitajci. Na filipinskem ministrstvu za energijo na takšne zahtevke odgovarjajo, da so vsa področja, ki jih prodajajo znotraj 200 navtičnih milj, del ekskluzivne ekonomske cone, ki jo predvidevajo konvencije združenih narodov. Zato imajo izključno in suvereno pravico do raziskovanja in izkoriščanja teh teritorijev, so še povedali na ministrstvu.

Kitajske ozemeljske težnje Medtem Kitajska zatrjuje, da ji pripada levji delež Južno kitajskega morja, ki se razprostira čez področja, ki si jih sicer lastijo Filipini, Vietnam, Tajvan, Brunej in Malezija. Pod morjem naj bi bila namreč velika nahajališča nafte in plina, ki še toliko bolj podžigajo spore o lastništvu morja.

Zaradi vedno bolj samozavestnih teženj po lastništvu Južno kitajskega morja je Kitajska v zadnjih letih v regiji povzročila velike napetosti.