Ponedeljek,
28. 1. 2013,
10.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Hillary Clinton Barack Obama kandidatura

Ponedeljek, 28. 1. 2013, 10.25

8 let, 7 mesecev

Clintonova se poslavlja, a le začasno?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vse glasnejše so govorice, da bo državna sekretarka v odhodu in nekdanja prva dama ZDA na naslednjih volitvah vendarle kandidirala za predsednico. Clintonova za zdaj pušča vsa vrata odprta.

Ameriški predsednik Barack Obama je svoj odnos z odhajajočo državno sekretarko Hillary Clinton, nekdanjo tekmico za demokratsko predsedniško nominacijo, označil kot "odlično sodelovanje". Obama upa, da Američani cenijo njeno trdo delo. Medtem pa Clintonova ni popolnoma zavrgla možnosti, da bi se leta 2016 znova potegovala za predsednico ZDA.

"Hillary se bo v zgodovino zapisala kot ena najboljših državnih sekretark" Obama in Clintonova sta se leta 2008 oba potegovala za predsedniško nominacijo demokratov, kljub tedanjemu rivalstvu pa sta se nato odločila za sodelovanje, saj je Obama Clintonovo povabil v svojo administracijo. Z Obamovim drugim predsedniškim mandatom se je Clintonova odločila za odhod in na čelu ameriške diplomacije jo bo že v nekaj dneh nasledil John Kerry.

Ob tej priložnosti sta Obama in Clintonova v nedeljo v oddaji 60 Minutes na televiziji CBS nastopila v enem redkih skupnih intervjujev. Kot je pojasnil Obama, se je za skupni intervju odločil, ker se želi Clintonovi javno zahvaliti za izredno vlogo, ki jo je odigrala v njegovi administraciji. "Mislim, da se bo Hillary v zgodovino zapisala kot ena najboljših državnih sekretark, kar smo jih imeli. V preteklih štirih letih sva odlično sodelovala," je ob tem zatrdil predsednik. "Veliko uspehov, ki smo jih imeli mednarodno, je bilo zaradi njenega trdega dela," je še poudaril in dodal, da jo bo pogrešal.

Kot državna sekretarka odhaja … Se bo vrnila kot predsednica? Pri vprašanju, ali gre njegovo hvalo razumeti kot podporo Clintonovi pri njeni morebitni kandidaturi za položaj predsednice leta 2016, je Obama spomnil, da je šele prisegel za svoj drugi in obenem zadnji mandat. Novinarje je obenem okrcal, da so pri nenehnem zastavljanju vprašanj glede prihodnjih volitev, ki bodo šele čez slaba štiri leta, "nepopravljivi". Clintonova se je temu vprašanju izognila z besedami, da kot državna sekretarka zdaj "odhaja iz politike". V preteklih mesecih je sicer že večkrat dejala, da se po več kot 20 letih v soju političnih žarometov umika v senco, da se želi spočiti in uživati prosti čas.

A kot piše francoska tiskovna agencija AFP, je bilo v nedeljo vendarle videti, da je dobila Obamovo podporo za svoje morebitne predsedniške ambicije, sama pa obenem ni izključila možnosti kandidature na volitvah 2016. Obenem AFP dodaja, da uživa 65-letnica trenutno rekordno, po nedavni anketi časopisa Washington Post in televizije ABC, kar 65-odstotno podporo. Med drugim je nekdanja ameriška prva dama in senatorka iz New Yorka izjavila, da ji je še vedno "zelo mar za to, kaj se bo v prihodnosti dogajalo z našo državo" ter da pač ne more napovedovati, "kaj se bo zgodilo jutri ali prihodnje leto".

Najbolj priljubljena političarka v državi O tem, da bi Clintonovi v svoji kandidaturi tudi uspelo, dvomi le malokdo. Če bi Hillary Clinton želela biti naslednja kandidatka demokratske stranke, je služba njena, se je slikovito izrazil ameriški politični komentator za CNN David Ruthkopf, ki obenem dodaja, da bi bila po vsej verjetnosti izvoljena tudi za predsednico. Clintonova je trenutno najbolj priljubljena političarka v državi, poročena je z najbolj priljubljenim nekdanjim predsednikom ZDA, hkrati pa ima tudi močno podporo pri donatorjih, strokovnjakih za kampanje in privržencih.

Če bi postala prva ženska predsednica, pa bi ji to uspelo zaradi njenega karakterja in dozdajšnjega dobrega dela v ameriški politiki, je prepričan komentator. Naslednji dve leti bo porabila za nabiranje novih moči in pripravo na izzive, ki jo še čakajo. Ne glede na to, kateri politični stranki pripadate, težko je zanikati dejstvo, da politično razpravo dvigne na raven, ki se ji približajo le redki, če sploh kdo v ameriški sodobni politiki, še sklene Ruthkoph.